Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Listopad:

Z barmanky řidičkou autobusu. Návrat do práce po mateřské nebývá jednoduchý (CT24.cz)

„Pokud je rodič několik let s dítětem doma a není v kontaktu se zaměstnavatelem, nezajímá se o to, co se změnilo v jeho profesi, tak se může stát, že jeho kvalifikace de facto klesne,“ potvrzuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

S problémy se potýká například Marta Králová. Po šesti letech, kdy byla doma s dětmi, nemůže sehnat práci. „Je to hodně náročné, protože práce pro mámy tady moc nejsou. Není tady možnost zkrácených úvazků a celkově i zaměstnavatelé na mě koukají dost divně, když jim řeknu, že mám doma dvě malé děti,“ popisuje svou zkušenost.

A právě z těchto důvodů nabízejí úřady práce rodičům rekvalifikační kurzy. O tom, že změna zaměstnání občas pomůže, ví i bývalá barmanka Alena Pokorná. Ta se po rodičovské nevrátila za bar, ale sedla si naopak za volant autobusu.

„Chceme takové zaměstnance, protože cestující mají ženy rádi, věří jim. A my považujeme ženy za spolehlivé zaměstnance,“ říká Kateřina Kratochvílová, ředitelka společnosti ICOM, kde autobusy a kamiony řídí vedle Aleny Pokorné ještě dalších asi 30 žen.

Na úřadech práce ale najdou podporu i ti, kteří chtějí rozjet vlastní podnikání. Příspěvek na start živnosti může být až 80 tisíc korun. A několik podnikatelů je právě i mezi rodiči po mateřské. Například Rehana Ježková dřív učila, nyní vyrábí speciální bundy pro matky, které nosí své děti uvázané v šátku.

Zdroj: CT24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:50.