Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Listopad:

Michaela Marksová: Centralizace sociálních služeb pro děti (ČT 1)

Jiří VÁCLAVEK, moderátor:
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje převzít do svých kompetencí kojenecké ústavy a dětské domovy. Chce tak zlepšit a zjednodušit péči o ohrožené děti. Podle ministryně Marksové by se navíc rozšířily možnosti prevence. V současnosti mají instituce na starosti ještě ministerstva zdravotnictví a školství.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Není to žádná česká cesta. My jsme poslední z evropských postsocialistických států, opakuji poslední, kteří ještě tuto péči pod jedním resortem nemají. A to, proč máme ústavy do tří let pod ministerstvem zdravotnictví a dětské domovy od tří let pod ministerstvem školství a zbytek je pod ministerstvem práce a sociálních věcí, to vychází ze sovětského modelu z padesátých let.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor:
Roztříštěnost dlouhodobě kritizují sociální pracovníci. Resorty práce a školství spolu dnes měly kvůli transformaci uzavřít memorandum. Na to ale zatím nedošlo. Podle obou ministerstev za tím ale stojí pouze organizační důvody, ne nesouhlas ministryně školství Valachové, jak se o tom spekulovalo.

Jarmila BALÁŽOVÁ, mluvčí ministryně školství:
Ten hlavní důvod toho, proč se podpis memoranda odsouvá, spočítá v tom, že zřizovateli některých zařízení jsou kraje a právě diskuse s Asociace krajů je podmínkou všech tří dotčených ministrů, tedy kromě ministryně Valachové také paní ministryně Marksové i pana Němečka, to jednání mělo proběhnout 30. října, bylo přesunuto na 20. listopadu.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.10. 2018 000 13:05.