Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Listopad:

Michaela Marksová: Rozhovor - Pracovní víza pro cizince (ČT 1)

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Hostem je teď ministryně práce Michaela Marksová. Zdravím vás a ptám se. Proč ti lidé, kteří jsou vedeni jako nezaměstnaní, nejsou dost motivováni k tomu, aby obsadili ta volná místa? Přece pokud jsou na jedné straně volné pozice, na druhé straně nezaměstnaní, tak logicky člověka napadne, proč se to jaksi nespáruje.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Dobrý večer, ano, to je určitě logická úvaha, nicméně řada těch nezaměstnaných jsou dlouhodobě nezaměstnaní a nacházejí se třeba často v regionech nebo respektive v místech, kde vlastně žádná práce není, v regionech těžko dostupných. Jedno z těch opatření, které teď budeme zavádět, je právě příspěvek na dojíždění, protože ti nízko kvalifikovaní vydělávají velice málo a to dojíždění je pro ně velkým problémem. A další je to, že je tady přece jenom pořád ještě poptávka právě po těch velice specializovaných profesích. A pak je tady problém naší české minimální mzdy, kdy tato vláda se stará o to, aby se rozvíraly ty nůžky mezi minimální mzdou a sociálními dávkami, ale i po tom zvýšení v lednu si myslím, že to je ještě pořád málo.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Ta zmiňovaná snaha přilákat sem cizince taky není novinkou. Proč se ale mluví jen o Ukrajincích? Asi každého napadne možná spojitost s tou současnou uprchlickou krizí. A nabízí se otázka, zda se nedá nějak pozitivně v této oblasti využít. Asi tušíte, jak to myslím, tu otázku.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Určitě tuším, nicméně nezapomeňte, že my hovoříme o počtu přijatých uprchlíků tisíc pět set, což je skutečně velice málo. My v tuto chvíli nevíme, co je to za lidi a jakou budou mít kvalifikaci. Ale ty, které sem chceme nabrat, pokud možno co nejrychleji, tak chceme lidi z kulturního prostoru a jazykového prostoru, které jsou nám blízké. A samozřejmě ta Ukrajina se nabízí už v tuto chvíli mezi zaměstnanými cizinci mimo země EU, právě Ukrajina vede, takže je to logická volba.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Paní ministryně, děkuju vám za vaše odpovědi a na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Na shledanou.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:08.