Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Listopad:

Odborníci poradí, jak získat práci (Právo)

Odpověď na to, jak situaci zlepšit, hledá mj. i projekt Pracovní návyky, který je jednou z aktivit Fondu dalšího vzdělávání (FDV).

„V projektu, jehož cílem je podpořit zaměstnanost v malých městech a na venkově, spojili síly odborníci nejrůznějších odvětví. Architekti, geobotanici, antropologové nebo historici se rozjeli do několika vybraných krajů České republiky a ve spolupráci s místními samosprávami pátrali po tom, co by bylo možné v dané lokalitě zlepšit,“ uvedla mluvčí FDV Alžběta Polzová.

Odborníci se podle ní zajímali zejména o to, jak by se například dalo rozvinout podnikání, komunitní život nebo turismus tak, aby díky tomu vznikla nová pracovní místa. Z výsledků jejich průzkumů vzešly náměty na produkty a služby, o které by v tom či onom místě mohl být zájem. V další fázi se pak do projektu zapojili už konkrétní účastníci z řad místních obyvatel – nezaměstnaní a také kariéroví poradci. Více než devatenáct set lidí prošlo motivačním poradenstvím a případně i zaškolením na pozice vytipované odborníky z týmu. Výsledkem jsou desítky nově zřízených pracovních míst a stovky doporučení, kde by v budoucnu mohla vznikat další.

„Potenciál se skrývá v místních lidech, v krajině i v historickém dědictví obce. My tento potenciál odhalujeme a pomáháme využít. Právě ve využívání místních zdrojů vidíme budoucnost a soběstačnost lokalit i jednotlivců,“ říká ředitel FDV Miroslav Procházka.

Jako klíčová pro hladký průběh projektu se ukázala role poradce, jenž klienty mimo jiné doprovázel na pracovní pohovor.

„Jedním z příznaků dlouhodobé nezaměstnanosti je oslabení sociálních a komunikačních dovedností, a proto je potřeba uchazeče o zaměstnání podpořit ve změnách, kterých chce dosáhnout. První viditelné výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat a některým účastníkům projektu se i díky profesionálnímu poradenství podařilo nastoupit na nové, komunitní pracovní pozice,“ poznamenala mluvčí FDV.

Například na Jesenicku se za pomoci výzkumníků a poradců zapojených do projektu Pracovní návyky povedlo vybudovat úspěšný rodinný podnik na výrobu a prodej šípkového vína. Antropolog z projektu zde narazil na klienta, který byl již delší dobu registrován na úřadu práce, doma se přitom věnoval výrobě šípkového vína.

„Z rozhovorů s místními vyplynulo, že lidé často poptávají produkty, u nichž přesně vědí, odkud pocházejí. Klient si tedy po konzultaci s odborníkem nechal svůj výrobek certifikovat jako ‚jesenický originální produkt‘. Díky projektu Pracovní návyky zjistil, že Úřad práce ČR mu může poskytnout dotaci na vznik nového pracovního místa. Nyní už společně s partnerkou úspěšně provozují malou rodinnou firmu a je zřejmé, že v budoucnu si na sebe začínající podnikatel vydělá i bez dotace,“ dodala Polzová.

Zdroj: Právo – mutace střední a východní Morava

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:26.