Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Říjen:

Nezaměstnanost v EU je nejnižší za šest let. Česko je druhé za Německem (novinky.cz)

V EU se nezaměstnanost snížila na 9,3 procenta ze srpnových 9,4 procenta a loňských zářijových 10,1 procenta. Podobně v zemích platících eurem se nezaměstnanost ve srovnání s předchozím měsícem snížila o 0,1 procentního bodu na 10,8 procenta. Loni v září činila 11,5 procenta. Eurostat odhadl, že v 28 zemích Evropské unie bylo v září bez práce 22,631 miliónu mužů a žen. Proti srpnu se tento počet snížil o 147 tisíc a meziročně o 1,8 miliónu. Z jednotlivých členských zemí byla nezaměstnanost v září nejnižší v Německu, kde činila 4,5 procenta. Následovala Česká republika s údajem 4,8 procenta. Největší pokles má Španělsko.

Naopak nejvyšší byla v Řecku s 25 procenty a Španělsku, kde je bez práce 21,6 procenta obyvatel. Španělsko však zaznamenalo ve srovnání s loňským zářím nejvyšší pokles nezaměstnanosti – loni dosahovala 24 procent.

„Do budoucna očekáváme další pokles nezaměstnanosti, který by měl být ale více tažen právě slabšími články eurozóny. Mohlo by tak docházet k pomalému stírání velkých rozdílů na trhu práce. Prostor pro pokles nezaměstnanosti v Německu nebo v Česku totiž již tak velký není. V těchto ekonomikách bychom na druhou stranu mohli brzy vidět citelnější tlak na růst mezd,“ uvedl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Nadále vysoká zůstává nezaměstnanost mezi mladými do 25 let, i když i zde se snížila. V EU míra nezaměstnanosti mezi mladými klesla na 20,1 procenta z loňských 21,8 procenta. V eurozóně se snížila na 22,1 procenta z 23,4 procenta. Nejlépe se daří mladé zaměstnávat v Německu, kde míra nezaměstnanosti činila pouze sedm procent. Naopak v Řecku je bez práce téměř polovina mladých do 25 let a přes 40 procent činí míra nezaměstnanosti mezi mladými také ve Španělsku, Chorvatsku a Itálii.

Zdroj: novinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 3.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 03:08.