Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Říjen:

Osud k nim přivál osm cizích dětí, s láskou je vychovali. Seznamte se s pěstouny Sysalovými (my89.cz)

„Reagovali jsme tehdy na výzvu pořadu s názvem Najdeme někde doma? Tím jsme navázali blízký vztah s kojeneckým ústavem v Mostě,“ popisuje začátek netušené cesty Daniela.

To, že budou mít jednou osm dětí, Daniela Sysalová ani její muž Ivo neplánovali. První dítě - Michaelku - si manželé Sysalovi vzali do pěstounské péče v roce 1995.

Jako dítě nechápala, jak může někdo nemít mámu a tátu. Často chodila kolem smutné budovy dětského domova. „Možná už tehdy jsem podvědomě cítila, že jim musím jednou nějak pomoct,“ říká sympatická žena, která bydlela až donedávna s celou rodinou v Janovicích, v odlehlé lokalitě pod Beskydami v Moravskoslezském kraji, kde lišky opravdu dávají dobrou noc. Loni o Vánocích se možná i proto rodina přestěhovala do civilizace.

Sysalovi vychovali celkem tři chlapce a pět děvčat. Nejstarší – dnes dvaatřicetiletá Marcela - studuje vysokou školu a pracuje ve volnočasovém centru pro děti a mládež. O dva roky mladší Pavel je už ženatý, má dvě děti a je zaměstnancem nedaleké automobilky.

Třiadvacetiletá Michaela, kterou si tehdy odváželi z Mostu jako první osvojené dítě, studuje právo na vyšší odborné škole, jedenadvacetiletá Dáša se nedávno vdala a je momentálně v domácnosti. Stejně starý Zdeněk je zahradníkem, zatímco o dva roky mladší Vašek se učí samostatnosti v Domě na půl cesty. Sedmnáctiletá Eva studuje veřejnoprávní školu a o rok mladší Daniela se učí cukrářkou.

„Všechny děti nám dělají radost,“ říká jednapadesátiletá Daniela, která je původním povoláním kosmetička.

Osudy dětí se protly v čase a místě

Po půl roce, kdy si z kojeneckého ústavu odváželi Sysalovi Michaelu, zajeli znovu do Mostu, chtěli tam ukázat, jak se dívce daří.

„A oni nám hned nabídli Dášu, tak jsme si po čase odvezli domů i ji. V té době jsme se zcela náhodou dozvěděli, že v Brušperku žije chlapec, kterého pěstouni vrátili do dětského domova, a tak se tehdy dvanáctiletý Pavlík ocitl u nás,“ vysvětluje Daniela Sysalová.

Po nějaké době přijela k Sysalům do Janovic režisérka pořadu Najdeme někde doma, aby o Míše a Dáše natočila reportáž.

„Když se pak vysílala v televizi, na konci pořadu nabízeli dobrým lidem opuštěného Zdeňka. I pro toho jsme si zajeli,“ usmívá se Daniela.

A aby toho nebylo málo, dozvěděli se, že v Mostě žije i biologický bratr Dáši, Vašík. V časopise Fondu ohrožených dětí se o něco později Sysalovi dočetli, že domov hledá i patnáctiletá Marcela.

„S manželem jsme si říkali, že to bude mít těžké, protože zájem je hlavně o malé děti, tak jsme zareagovali a pozvali ji na zkoušku k nám domů. A Marcelka už zůstala napořád,“ dodává.

Jako poslední se v rodině Sysalových ocitla Eva. Ani její příběh nebyl přímočarý.

„Když jsme si totiž jeli před lety do Mostu pro Danielku, jeli s námi i známí a ti si odvezli tehdy dvouletou Evičku. Byla u nich čtyři roky, ale nějak to nezvládali a chtěli ji vrátit. To jsme samozřejmě nechtěli dopustit, a tak se stala naším osmým dítětem,“ popisuje neuvěřitelné shody náhod Daniela.

Scházíme se u velkého stolu

Rodina žila dlouhá léta v rodinném domku, kde bylo kromě jídelny a kuchyně dalších osm pokojů. Scházeli se u velkého stolu v jídelně. Protože se už ale mnohé děti osamostatnily, přestěhovali se loni o Vánocích do pětipokojového bytu ve Frýdku-Místku.

„Teď už s námi bydlí jen Míša, Eva a Daniela,“ dodává Ivo Sysala, který pracuje jako inženýr.

Velký stůl, u kterého se dřív všichni scházeli a který vévodil jídelně v Janovicích, si Sysalovi vzali s sebou do paneláku. „Kde bychom se scházeli? Třeba o Vánocích,“ usmívá se.

Rozdíl mezi pěstounskou péči a adopcí

U adopce dochází k zpřetrhání všech vazeb dítěte na biologickou rodinu. Zanikají práva i povinnosti mezi biologickými rodiči a dítětem, ta plně přecházejí na rodiče adoptivní, jejichž příjmení pak dítě nosí. Pěstounská péče je ze své podstaty vždy dočasná (i když existuje celá řada příběhů jako u Sysalů z Beskyd, kdy dítě vyroste a dospěje u pěstounů). Z tohoto typu péče se může dítě vrátit k původní biologické rodině.

Sysalovi jsou na své děti pyšní. Říkají, že se je snažili vychovat, jak nejlépe uměli, i když ne vždy se to obešlo bez problémů.

„Museli jsme si uvědomit, že každé z nich je jiné. Vždycky musíte k sobě najít cestu, a to s sebou přináší různá úskalí, překážky. Výchova je v mnohém náročnější než u vlastních dětí,“ říkají.

Největší radost mají z toho, že jejich rodina funguje tak, jak má.

„Dokázali jsme vytvořit silné, hluboké vztahy. Takové leckdy nefungují ani v biologických rodinách. Jsme moc šťastní, když vidíme, že se z dětí stávají slušní a poctiví lidé, kteří dokázali překonat to, co je už v útlém mládí potkalo. Jsme prostě jedna velká rodina,“ loučí se s námi spokojení rodiče.

V Česku žije u pěstounů deset tisíc dětí

Pěstounství je forma náhradní rodinné péče o děti, které z nějakého důvodu nemohou žít s biologickými rodiči. V Česku funguje již dlouho. Před několika lety přibyla další z forem rodinné péče a jmenuje se pěstounská péče na přechodnou dobu (článek o pěstounství na přechodnou dobu přineseme na MY89 dnes odpoledne - pozn. redakce).

„Jedná se o profesi, kterou vykonávají prověření lidé zařazení v evidenci pěstounů. Stát takového člověka platí za to, že je připraven kdykoli přijmout cizí dítě v krizi a poskytnout mu odpovídající pomoc a péči v rodinném prostředí,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Dodává, že jakmile se například situace v původní rodině vyřeší, může se do ní takové dítě vrátit.

V roce 2014 bylo v rodinách pěstounů umístěno 9 771 dětí, číslo se od roku 2008, kdy se pěstouni starali o 5 700 dětí, každým rokem zvyšuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí preferuje a podporuje náhradní rodinnou péči před péčí ústavní.

„Dlouhodobě se daří navyšovat počet pěstounů i pěstounů na přechodnou dobu. Prioritou ministerstva v této oblasti ale nadále zůstává prevence a také podpora biologické rodiny,“ uzavřel mluvčí.

Osud k nim přivál osm cizích dětí, s láskou je vychovali. Seznamte se s pěstouny Sysalovými

Zdroj: my89.cz
foto: Jan Smekal

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:08.