Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Říjen:

Marksová: Firmy dostanou slevy, když zaměstnají lidi po škole, před důchodem nebo po rodičovské (ihned.cz)

Zaměstnejte mladého absolventa, člověka nad 50 let nebo matku vracející se z mateřské dovolené a dostanete slevu na pojistném, slibuje firmám ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Vládě chce předložit návrh, dle kterého by firma za nově přijatého zaměstnance z těchto skupin odváděla po dobu jednoho roku nižší pojistné na sociální zabezpečení. Marksová tak za vládu chce splnit slib, který kabinet Bohuslava Sobotky téměř před dvěma lety zahrnul do programového prohlášení.

„Maximální výše slevy by měla být poskytována do výše odvodu zaměstnavatele za daného zaměstnance, maximálně však do výše poloviny odvodu z průměrné mzdy,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Kdyby opatření platilo už letos, sleva by podle ministerského výpočtu činila nanejvýš 3147 korun.

Ministerstvo odůvodňuje potřebu opatření vysokou nezaměstnaností absolventů, lidí před důchodem nebo matek po mateřské či rodičovské. U lidí mezi 55 a 59 lety je více než desetiprocentní, u mladých do 25 let skoro 15procentní.

„Mladý člověk je logicky nezkušený a zaměstnat ho je určité riziko,“ vysvětluje předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Zaměstnanost matek s dětmi mladšími šesti let je hluboko pod evropským průměrem.

„Problém mateřství nespočívá pouze v ekonomické neaktivitě matky po dobu rodičovské dovolené, ale rovněž v dlouhodobém odloučení od profesního života a z toho vyplývajícího zastarávání jejich kvalifikace,“ píše ministerstvo v návrhu.

Havlíček je přesvědčený, že firmy slev využijí a lidi, na které návrh cílí, začnou více zaměstnávat. Hlavně v případě matek a starších ročníků by ale uvítal také podporu zkrácených pracovních úvazků. S ministryní chce rovněž jednat o tom, aby úlevy dostávali také zaměstnavatelé z vesnic.

"Byli bychom rádi, kdyby se do návrhu dostaly kromě jmenovaných skupin také malé obce, kde jsou ohrožena pracovní místa," vysvětlil.

Aby firmy mohly žádat slevu, budou muset být mladí a lidé v předdůchodovém věku v evidenci Úřadu práce ČR po dobu jednoho roku, u vracejících se rodičů bude lhůta poloviční.

Ministerstvo odhaduje, že by slevy mohly pomoct najít práci asi 60 tisícům lidí. Rozpočet by to zatížit nemělo. Úřad Marksové naopak odhaduje roční přínos ve výši 3,74 miliardy.

Ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO) ale namítá, že nástroje, jak pomoct ohroženým lidem najít práci, už existují.

„Mezi nimi je i příspěvek na mzdu a pojistné pro zaměstnavatele, kteří zaměstnají uchazeče o zaměstnání ze zmíněných skupin,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Tereza Peprníková s tím, že do konce září se na těchto příspěvcích vyplatily více než čtyři miliardy korun.

„Rozhodnutí o takto zásadní změně systému musí předcházet koaliční debata. Součástí této diskuse by mělo být i zhodnocení efektivity případného přijetí tohoto opatření, které však podle našeho názoru komplikovaněji směřuje ke stejnému cíli jako příspěvky poskytované Úřadem práce,“ dodala mluvčí.

Zdroj: ihned.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.7. 2019 000 21:47.