Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Říjen:

Chystá se vzkříšení jeslí. Podle ministryně mají matky právo na brzký návrat do práce (Hospodářské noviny)

„Zájem je velký, skoro každý den odpovídáme na dotazy. Jesle zde byly po roce 1989 z ideologických důvodů hromadně rušeny, ale jsou zjevně potřeba. V počtu těchto zařízení jsme na chvostu celé Evropské unie,“ říká ministryně.

V délce mateřské a rodičovské dovolené naproti tomu Česko obsazuje přední příčky. Novodobé jesle ale budou mít podstatně komornější rozměry než ty socialistické. Jedna pečovatelka se bude starat maximálně o čtyři děti ve věku od šesti měsíců do tří let. Obce a neziskové organizace se už na přelomu příštího ledna a února budou moct přihlásit o evropské peníze, za které by takzvané mikrojesle zřizovaly.

„Momentálně je na projekt vyčleněno 180 milionů korun. Částka bude upřesněna na základě poptávky obcí a neziskových organizací,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Samosprávy zatím řeší spíš místa ve školkách a školách, kterých je nedostatek hlavně v Praze, středních Čechách a na jižní Moravě.

„Jsme velice rozvojová část a dětí máme spoustu. Momentálně usilujeme o školu, kterou nemáme. Stavíme novou školku. I mikrojesle by nás zajímaly, ale musíme vidět, jak ten návrh bude konkrétně vypadat,“ popisuje starostka pražských Kunratic Marta Koropecká.

I v další pražské čtvrti, Zličíně, by uvítali spíš peníze na dostavbu "základky", jejíž kapacity přestávají stačit. O mikrojesle zájem nemají.

"Upřímně si myslím, že žena, která není minimálně dva roky s dítětem doma, nemůže být tak pečlivou mámou," říká zličínská starostka Lenka Alinčová.

Podle ministryně Marksové by matky měly mít právo se do práce vracet dřív. Mimo jiné i proto, aby se svým oborem neztratily kontakt. Mikrojesle nejsou prvním opatřením, které by v tomto ohledu mělo ženám pomoci. Ministryně mimo jiné prosazuje, aby místo rodičů mohly o děti pečovat například babičky nebo aby si rodiny mohly vyčerpat rodičovský příspěvek už do jednoho roku dítěte namísto dvou. Ministerstvo také včera představilo návrh, podle něhož by firmy odváděly menší sociální odvody, pokud by zaměstnaly matku po mateřské dovolené. V novele zákoníku práce chce ministryně také zpřesnit podmínky práce z domova. Právě home office mladé matky často využívají, když se snaží skloubit péči o potomka s návratem do zaměstnání.

To je i případ Ivany Samcové, která pracuje z domova jako obchodní manažerka a u toho se stará o tříměsíční dceru. Kvůli pracovním schůzkám občas musí shánět hlídání. Až dcera trochu povyroste, matka by mikrojesle uvítala.

"Nedovedu si představit, že bych malou dávala do jeslí na celý den. Ale třeba na tři hodiny by tato možnost byla zajímavá," říká.

Podle břeclavského starosty Pavla Dominika by se mikrojesle líbily nejen matkám, ale i místním firmám, jimž chybějí zaměstnanci.

„Vím, že mnohé maminky mají problém, protože školka vezme děti až od tří let. Menší děti není kam dát,“ popisuje Dominik s tím, že také v Břeclavi je problém sehnat místo ve školce i pro starší děti, a matky proto zůstávají déle doma.

180 mil. korun zatím ministerstvo práce vyčlenilo na zřizování mikrojeslí. Peníze poputují z Evropského sociálního fondu.

PODPORA RODIN

Pečovatelská dovolená
Lidé, kteří pečují o nemocného nebo bezmocného člena rodiny, by mohli mít nárok na dovolenou v délce od tří do šesti měsíců. Dostávali by 60 procent z vyměřovacího základu příjmu.

Otcovská poporodní péče
V prvních několika dnech po porodu by otcové mohli zůstat s partnerkou a dítětem doma. Dostávali by 70 procent z vyměřovacího základu příjmu. Ministerstvo nyní kalkuluje, jestli by volno mělo trvat pět, nebo sedm dní.

Rychlejší čerpání rodičovské
s vyššími příjmy by mohli mít kratší rodičovskou dovolenou. Příspěvek v celkové výši 220 tisíc by si vyčerpali už během půl roku.

Mikrojesle
Obce nebo neziskové organizace by mohly čerpat evropské peníze na zřízení mikrojeslí, v nichž by se jedna pečovatelka starala maximálně o čtyři děti ve věku od šesti měsíců do tří let.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:21.