Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Říjen:

Ústavy děti vcucnou a těžko je rodinám vrací, varuje Marksová. Raději podpoří pěstouny (ihned.cz)

Podobnou přeměnu kojeneckých ústavů i dětských domovů jako ve Zlínském kraji plánuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová pro drtivou většinu ústavů po celé republice. Místo v ústavech by děti až na výjimky měly žít u pěstounů nebo s pomocí státu zůstat u vlastních rodičů. Momentálně úřady v Česku evidují tři tisíce případů odebrání každý rok.

„Ústavy se už teď postupně vyprazdňují a zbytečně v nich leží prostředky, které bychom potřebovali použít jinde,“ říká ministryně.

Pobyt dítěte v ústavu je drahý − za péči pěstounů platí stát měsíčně 16 tisíc korun, za měsíc v dětském domově zhruba dvakrát tolik, v kojeneckém dokonce třikrát tolik. Pomoc biologické rodině, aby u ní dítě mohlo zůstat, je ještě mnohem levnější. Do konce volebního období chce ministryně prosadit zcela nový zákon o podpoře rodin. Díky němu se přesunou peníze z ústavů jednak k pěstounům, jednak do služeb pro rodiny, které se dostaly do problémů.

„Na péči o ohrožené děti máme 8 miliard ročně a polovina z toho jde na ústavní péči, na prevenci a pomoc rodinám nejde ani 20 procent, což je šílené,“ dodala Marksová.

Nejdřív ale potřebuje udělat pořádek v organizaci péče.

„Zatím je roztříštěná mezi tři ministerstva. Dětské domovy spravuje školství, kojenecké ústavy zdravotnictví, my máme na starosti pěstouny. Je v tom chaos,“ vysvětluje Marksová.

S ministryní školství Kateřinou Valachovou už je na převodu dohodnutá, o souhlasu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka teprve jedná. Česko je přitom jednou z posledních evropských zemí, které posílají děti mladší tří let do ústavů, zůstává v nich zhruba tisícovka dětí. Podle Marksové by místo ústavů měly vznikat třeba pedagogické poradny, raná péče pro rodiče postižených dětí nebo azylové bydlení pro matky s dětmi v krizové situaci.

„V našem kraji jsme v minulých letech do podobných služeb hodně investovali a počty odebraných dětí se nám snižují. A ty nejmenší posíláme místo do ústavu k pěstounům,“ popsala zkušenosti zlínská radní pro sociální oblast Taťána Nersesjan.

Systém pěstounské péče prošel velkými změnami už před dvěma lety a Marksová do něj výrazněji zasahovat neplánuje. Od roku 2013 fungují dva typy pěstounů − těm přechodným, kteří se krátkodobě starají o děti v krizové situaci, vyplácí stát mzdu. V tuzemsku jsou jich zhruba čtyři stovky. Pěstounů, kteří si vezmou děti nastálo nebo na několik let, je přes 10 tisíc.

Větší podpora od státu by měla pomoct s pěstounskou péčí i s případným návratem dětí do původních rodin.

"Dnešní systém je takový magnet na děti. Jak je jednou vcucne, už je obtížně vrací," vysvětluje Marksová.

O návrat dítěte k původní rodině se snaží například pěstounka Hana Jurajdová. Už tři roky se stará o šestiletou Aničku, jejíž matka je ve vězení. S dítětem jezdí jednou za měsíc za matkou na návštěvu. Všechny tři se připravují na to, že se Anička jednou k matce vrátí.

„Podporuji vztahy s maminkou, aby se poznávaly a mohly potom spolu žít,“ popisuje Jurajdová, která zároveň coby lektorka radí budoucím pěstounům, jak péči o svěřené dítě zvládnout.

Zdoj: ihned.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:12.