Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Říjen:

Peníze na ústavy nejspíš půjdou do služeb pro děti a rodiny (tyden.cz)

Ministerstvo práce chce postupně přesměrovat finance na pobyt v dětských domovech do služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny. Nyní putuje do ústavů přes 52 procent z 8,2 miliardy korun na ochranu dětí, do prevence a služeb pak necelých dvacet procent. Péče o děti spadá pod tři resorty - školství, zdravotnictví a práce. Ministerstvo práce se ji chystá převzít.

Česko léta sklízí kritiku domácích i zahraničních institucí za roztříštěnost péče a vysoký počet dětí v ústavech. Podle vedení asociace Dítě a rodina je ČR poslední zemí v Evropě, v níž je možné do dětských domovů posílat děti do tří let. Nadace Sirius už dřív uvedla, že loni v ústavních zařízeních skončilo 1606 dětí, jimž nebyly ani tři roky. Podle Šlesingerové se počet chlapců a děvčat v ústavech postupně snižuje.

"Do ochrany práv dětí plyne kolem 8,2 miliardy korun. Vize do budoucna je taková, že zdroje by měly být zaměřeny především na preventivní péči... V polovině evropských zemí kojenecké ústavy vůbec nejsou a jde to," uvedla v úterý šéfka ministerského odboru ochrany práv dětí Kateřina Šlesingerová.

Podle poradkyně ministryně práce Kláry Laurenčíkové by se tak finance z "pobytových služeb" měly postupně přesměrovat do práce s dětmi a ohroženými rodinami.

Laurenčíková zdůraznila, že rušení ústavů ale resort neplánuje. Měly by jen začít fungovat jinak.

"Kapacity personální a materiální by se měly přesměrovat do ambulantních a terénních služeb. Mnohá zařízení se už na tyto změny ladí a samy k nim přistupují," uvedla poradkyně ministryně.

Dodala, že nyní je v krajích dostupnost služeb různá. Chybějí třeba tréninkové byty.

Dětské domovy má na starosti ministerstvo školství, domovy pro děti do tří let pak ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo práce s nimi vyjednává o sjednocení péče. V brzké době by s resortem školství mohlo podepsat memorandum o převodu dětských domovů do své správy. Podle plánů by měl zákon péči o děti sjednotit od roku 2018, počítá se i s přechodnými obdobími pro postupné nastartování všech změn.

Rodinnou péči měla podpořit i kampaň Právo na dětství, která začala v dubnu a nyní končí. Stála 13,75 milionu korun, hradila ji EU a stát. Její součástí byla řada seminářů, portál www.pravonadetstvi.cz, e-learning i konference. Doplnily ji plakáty a spoty.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 21.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:19.