Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Říjen:

Ministerstvo chce dát lidem peníze na cesty za prací (CT24.cz)

Oba kroky mají za cíl bojovat proti dlouhodobé nezaměstnanosti. Přestože klesá počet nezaměstnaných lidí, přibývá naopak těch, kdo nemají práci déle než dva roky. V České republice jich je v řadách lidí bez práce zhruba třetina. Na konci prvního pololetí úřady práce evidovaly 451 400 uchazečů o práci, nezaměstnanost se pohybuje kolem šesti procent.

Vláda se s návrhy seznámila na svém výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. Právě Ústecký kraj celorepubliková čísla v nezaměstnanosti převyšuje, v regionu se pohybuje nad devíti procenty. Podle autorů návrhů je právě v místech s nejvyšším podílem nezaměstnaných nezbytná podpora "pracovní mobility". Ministerstvo proto připravuje zavedení nové dávky.

"Uchazeči o zaměstnání bude poskytován finanční příspěvek v případě, kdy nalezne pracovní uplatnění v jiném regionu, než je jeho bydliště. Výše příspěvku bude vymezena pásmy vzdálenosti místa výkonu práce od místa pobytu," zdůvodňuje ministerstvo své návrhy.

Zohlední se přitom podíl nezaměstnaných, složení pracovních míst, počet uchazečů na volné pozice či možnost dopravy v regionu, kam bude chtít člověk dojíždět. Projekt by měl začít na konci letoška či na začátku příštího roku. Resort připravuje i prodloužení příspěvků na mzdu u společensky účelných míst, a to z 12 na 24 měsíců. Zaměstnavatel může dostávat částku na celou pracovníkovu odměnu i s odvody. Nově by tuto podporu mohl získat na určitého člověka i opakovaně, pokud by hrozilo, že by tento zaměstnanec znovu skončil na úřadu práce bez naděje na jiné uplatnění.

Stát vyplácí i příspěvek na zřízení účelných postů. V oblastech s vysokou nezaměstnaností může dosahovat až šestinásobku průměrné mzdy. Pokud by vzniklo aspoň deset pozic, může na každou připadnout až osminásobek průměrné mzdy. Jinak je to čtyř a šestinásobek.

V březnu příštího roku se ministerstvo práce chystá vyhlásit výzvu k předkládání projektů na pomoc lidem, jimž hrozí propouštění. Počítá se s rozdělením čtvrt miliardy korun. Vlastní projekty bude mít i úřad práce. Měl by se zaměřit na pracovníky ještě před jejich propuštěním a předem je nasměrovat do vhodných rekvalifikačních kurzů. Neměli by pak zůstat bez místa.

Zdroj: CT24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:55.