Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Říjen:

Kontroloři potrestali v kraji stovku nemocných (Olomoucký deník)

"Kontroly plánujeme na základě vlastního výběru nebo na popud ošetřujícího lékaře či zaměstnavatele i na základě dalších podnětů," vysvětlila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Prohřešků nakonec odhalili v kraji 111. Rekord drží Plzeňský kraj, kde jich bylo 244.

"Není to tak, že když pracovník pověřený kontrolou nemocného nezastihne, hned mu udělujeme nějaký postih. Takový člověk najde dopis, ve kterém ho vyzýváme, aby kontaktoval příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení," uklidnila Jana Buraňová.

Když se situace nevysvětlí, tak následují dva typy trestů. Buďto úřad výši nemocenské zkrátí, nebo ji sebere úplně.

"To ale neznamená, že se nemocný musí vrátit do zaměstnání. Jeho pracovní neschopnost pokračuje obvykle dál, pokud ho doktor neuschopní," upřesnila obvodní lékařka Božena Křapová.

Stále častěji ale lidé k doktorovi nechodí a léčí se sami. Při krátkodobých nemocech marodi raději vypsání neschopenky oželí.

"První tři dny totiž nedostanou žádné peníze. Hlavně ti, kteří mají dobrou práci, si tak obvykle berou dovolenou," pokračovala lékařka.

Poté zaměstnavatel od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci vyplácí náhradu pracovní mzdy.

Kontroly v Olomouckém kraji

 Počet provedených kontrolPočet postihů
Jesenicko2970
Olomoucko2 82272
Prostějovsko6903
Přerovsko1 2435
Šumpersko1 39931
Celkem6 451111

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Zdroj: Olomoucký deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:08.