Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Říjen:

Nová kampaň poučí starší školáky o jejich dětských právech (tyden.cz)

Poučit starší školáky o jejich právech má nová kampaň "Nemluvím, stejně mě neposlouchají". V hodinách občanské nauky by se sedmáci, osmáci a jejich vrstevníci z víceletých gymnázií měli dozvědět mimo jiné o svém právu na to, aby soud či jiné instituce vyslechly jejich názor. Kampaň na tiskové konferenci představili zástupci ministerstev práce a školství. Úmluvu o právech dítěte přijala OSN v roce 1989, ratifikovalo ji 193 států včetně Česka. Dokument zajišťuje dětem mimo jiné právo na život, na jméno, poznat své rodiče, na vzdělání, na informace, na odpočinek či na ochranu soukromí.

"Chtěli bychom aktivity zaměřit na starší děti, lidově řečeno puberťáky, kteří už jsou chytří dost. Chceme, aby se seznámili se svými právy. Jedna z cest je naučit veřejné instituce, aby úmluvu o právech dítěte dodržovaly a věnovaly dětem pozornost, druhá poučit děti," řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Zmínila například právo na vyslechnutí názoru dětí.

Ten by se měl brát v potaz třeba u soudu či u jiných jednání. Podle ministryně je Česko ve srovnání s Rakouskem či Německem ve vyslechnutí stanoviska dětí "výrazně pozadu".

Na projektu spolupracují ministerstva práce a školství. Podle šéfky odboru ochrany práv dětí resortu práce Kateřiny Šlesingerové by se mělo do kampaně zapojit 65 mimopražských škol. Pořadatelé pro ně připravili vzorovou hodinu občanské nauky, kvíz i soutěž. Materiály jsou na adrese http://akceproskoly.pravonadetstvi.cz.

Podle předsedy Asociace učitelů občanské výchovy Michala Řezáče je o právech dětí někdy těžké přesvědčit i samotné kantory.

"V představách učitelů na školách bývá, že dítě má povinnosti. Dost neradi si připouštějí, že dítě má i nějaká práva," uvedl Řezáč. Dodal, že téma nemívá vždy podporu ani u rodičů a zřizovatelů škol.

Na projektu se podílí i spolek Vteřina poté. Sdružuje mladé lidi, kteří vyrostli v dětských domovech či u pěstounů.

"Můžeme školákům sami vysvětlit, že děti z dětských domovů nejsou sirotci jako z filmů o Oliveru Twistovi, ale potřebují motivaci," řekl výkonný ředitel spolku Radek Laci.

Projekt je součástí kampaně Právo na dětství, která skončí v říjnu. Zahrnuje semináře, web www.pravonadetstvi.cz, e-learning i konference. Doplňují ji plakáty a také video. Vystupuje v nich chlapec s prázdným fotoalbem, kde chybějí snímky se vzpomínkami na dětství. Kampaň hradí EU a stát, stojí 13,75 milionu korun. Prosazování dětských práv má v Česku i odpůrce. Patří k nim třeba exprezident Václav Klaus. Ještě jako hlava státu v jednom z rozhovorů dětská práva označil za zrůdnost, proti které bude bojovat, "co mu ještě síly dají".

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.10.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:29.