Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Září:

Byznys s chudobou roste, státní dávky na bydlení loni přesáhly 12 miliard (aktualne.cz)

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Doplatek je dávka v hmotné nouzi. Získají ho ti, jimž ani s příspěvkem na bydlení po zaplacení ubytování nezbývá na živobytí.

Stát počítal s nižšími výdaji

Ministerstvo práce pro letošek počítalo se zbrzděním růstu výdajů. Nezaměstnanost totiž klesá, snížily se ceny energií a upravila se pravidla pro poskytnutí dávek obyvatelům ubytoven.

Úřady práce letos od ledna do konce července na příspěvku na bydlení vydaly 5,51 miliardy. Loni to bylo 5,21 miliardy. Do doplatku na bydlení v prvních sedmi měsících před rokem putovalo 1,89 miliardy a letos 1,86 miliardy, tedy o 31,5 milionu méně. Výdaje na doplatek tak meziročně klesly o 1,7 procenta. Letos v červenci se vyplácelo 70 300 těchto dávek, před rokem o 2400 víc. Příspěvků na bydlení vydávaly v červenci úřady 242 100, minulý rok o 8000 méně.

Celkové výdaje na příspěvek a doplatek na bydlení za letošních prvních sedm měsíců jsou tak zhruba stejné jako za celý rok 2012. Tehdy do doplatků putovalo 1,67 miliardy a do příspěvků 5,73 miliardy. Loni na doplatcích lidé dostali 3,25 miliardy a na příspěvcích 8,84 miliardy.

Pokoj na ubytovně může být dražší než byt

Podle zpráv úřadu práce za zvyšováním výdajů byl v minulých letech růst počtu nezaměstnaných a zhoršování situace rodin. Roli hrálo i zdražování bydlení. Podle zástupců neziskových organizací a vedení ministerstva se v Česku v posledních letech ale rozmohl také "byznys s chudobou". Peníze od státu často končily v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Jejich obyvatelé za pokoj dali někdy mnohem víc, než by stál celý byt.

Ministerstvo práce nyní chystá novelu, která by dávky na bydlení v ubytovnách ještě snížila. Nově by tam náklady na bydlení, podle nichž se doplatek vypočítává, neměly překročit 70 procent úředně stanovených nákladů za byt. Dosud to bylo 90 procent. Platforma pro sociální bydlení proti tomu protestuje. Opatření podle ní dopadne nejvíc na ty nejchudší, ne na podnikatele s ubytováním.

Ministerstvo práce plánovalo v dávkách na bydlení ale i větší změny. Místo dvou se měla podle záměru začít v budoucnu vyplácet jen jedna. Se sloučením nynějšího příspěvku a doplatku na bydlení počítala chystaná koncepce sociálního bydlení. Jestli z další verze materiálu opatření nevypadne, není teď jasné.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.9.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 20:58.