Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Září:

Lidem bez práce mohou pomoci rekvalifikační kurzy (5plus2)

"Rekvalifikační kurzy patří k jednomu z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. Pokud zjistíme, že uchazeči o zaměstnání chybí určitá znalost či dovednost pro uplatnění na trhu práce v požadované profesi, je možné toto doplnit prostřednictvím rekvalifikace," potvrzuje Kateřina Sadílková, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci.

A to se týká i mladých lidí. Například v rámci končícího regionálního individuálního projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let v Libereckém kraji si nezaměstnaní doplnili potřebné znalosti a dovednosti, například získali řidičský průkaz skupiny C, CE, profesní průkaz, osvědčení k provádění manikúry včetně nehtové modeláže, kosmetičky, dovednosti v oblasti účetnictví nebo v oblasti grafických programů. Že projekty, jako je právě zmiňovaný s názvem Odborné praxe pro mladé do 30 let v Libereckém kraji, pomáhají, se ukazuje i na příkladu dvaadvacetiletého Lukáše Všetečky.

"Mám vystudovaný obor multimédií a komunikace, ale bez praxe jsem měl velkou potíž sehnat práci. Byl jsem nezaměstnaný asi půl roku, než přišla nabídka na zapojení do projektu, kdy jsem získal místo redaktora. Díky němu jsem dostal příležitost v jedné redakci, naštěstí se mnou bylo vedení spokojené a nechalo si mě tam i po ukončení programu," říká Lukáš Všetečka, který má stabilní zaměstnání již více než rok a půl.

Pokud splňujete vstupní kvalifikační předpoklady pro daný rekvalifikační kurz, aktivně spolupracujete s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání. Pokud máte kvalifikaci, pro kterou nejsou volná místa, dosavadní zprostředkování zaměstnání nebylo úspěšné a jste uchazečem nebo zájemcem o zaměstnání evidovaným na Úřadu práce ČR, může za vás rekvalifikační kurz uhradit právě Úřad práce ČR.

"Základní informaci o možnostech rekvalifikace můžete obdržet od svého zprostředkovatele," radí ředitelka.

Zprostředkovatel vám rovněž může rekvalifikaci navrhnout, pokud snaha o zprostředkování zaměstnání s vaší dosavadní kvalifikací nemá naději na úspěch a splňujete podmínky pro absolvování rekvalifikace.

"Je však nutno podotknout, že konečné rozhodnutí o poskytnutí rekvalifikačního kurzu je na Úřadu práce ČR," upřesňuje ředitelka.
PODMÍNKY PRO ZAŘAZENÍ DO REKVALIFIKACE
  • Být v evidenci úřadu práce;
  • Mít odpovídající vstupní kvalifikační předpoklady pro výkon nové profese (např. příslušný stupeň vzdělání, některé znalosti a dovednosti - záleží na typu rekvalifikace);
  • Být zdravotně způsobilý na absolvování kurzu a pro výkon nové profese;
  • Dosavadní kvalifikace zájemce o zaměstnání neumožňuje získání vhodného pracovního místa;
  • Po ukončení rekvalifikace je reálná šance získat zaměstnání.

Zdroj: 5plus2 - Liberecký kraj

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.9.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:21.