Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Září:

Přístav pomůže lidem bez domova (Právo)

"V našem okrese se zařízení podobného typu nenachází a v rámci celého kraje jsou jen dvě obdobná zařízení, která mají naplněnou kapacitu a na čekací listině 70 lidí. Ve Frýdku-Místku žije v současnosti na ulici zhruba 300 lidí a minimálně 40 z nich splňuje podmínku pro umístění v domově Přístav," nastínil primátor Michal Pobucký (ČSSD).

Přístav vznikl v objektu z roku 1926. V průběhu rekonstrukce tak došlo například na výměnu původních dřevěných stropů novými železobetonovými, krovů i střechy. I tak ale byl původní ráz bývalé školy zachován, na stěnách ve vstupu zůstaly i štukové rámy, schodiště mají původní zábradlí a madla. Renovace se dočkal také historický altán, úpravou prošla i zahrada. Celkové náklady na vybudování zařízení byly 28,2 miliónu korun, přičemž 23,7 miliónu uhradí evropská dotace.

"Po změně vnitřních dispozic vzniklo třináct pokojů, které jsou tří-, dvou- a jednolůžkové. Bezbariérový přístup do nich zajišťuje vestavěný výtah. K dispozici je také jídelna a menší kuchyně pro přípravu snídaní a večeří, hlavní jídlo bude dováženo. Dále se v budově nachází místnost pro zájmové aktivity, sesterna a zázemí pro personál. V boční přístavbě je místnost s pračkou a sušičkou a také prostor pro volnočasové aktivity klientů. Objekt domova bude střežen kamerovým systémem," popsal Libor Koval (KDU-ČSL) zodpovědný za sociální oblast.

Provozovatelem domova bude Armáda spásy, prostředky na provoz získá z plateb klientů, dotací ministerstva práce a sociálních věcí, kraje a města. O první klienty se začne Přístav starat v říjnu. Podle Jarmily Kozlové, vedoucí frýdecko-místeckého odboru sociálních služeb, bude domov přijímat žadatele na základě doporučení sociálních pracovníků, kteří s nimi pracují na ulici nebo v azylových domech, kde není ošetřovatelská péče.

"Klientům bude poskytnuta pravidelná ošetřovatelská péče po dobu 24 hodin sedm dní v týdnu. Jedná se o péči trvalého charakteru, to znamená, že po příchodu do domova zde klient zůstává a jeho pobyt v domově není časově omezen," přiblížila s tím, že v zařízení vzniklo 19 pracovních míst.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.9.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:41.