Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Září:

Tripartita se shodla na podobě rozpočtu. Obsahuje i rezervu na zvládnutí migrace (lidovky.cz)

Zároveň se podle něj tripartita bude nově věnovat i projednávání Státního závěrečného účtu, který každoročně shrnuje hospodaření státu. Rozpočet má podle premiéra připraveny peníze na zvládnutí migrační krize. Peníze mají jednotlivé resorty a existuje také několikamiliardová rezerva v rozpočtu na neočekávané události.

"Pokud dojde k tomu, že budou potřeba nové dodatečné výdaje, tak využijeme té rezervy nebo ušetříme jinde v rámci rozpočtu. Prostor vždy existuje," uvedl premiér.

Zaměstnavatelé v rámci jednání o rozpočtu, který je navržen se schodkem 70 miliard korun, měly výhrady ohledně výdajů na aplikovaný výzkum.

"Prostředky na aplikovaný výzkum se snižují. To je přitom jedna z věcí, která nastartuje hospodářský růst," uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.

Zaměstnavatelé podle něj také upozornili na růst položek v rozpočtu, jako je nákup služeb.

Odboráři pak při jednání podle místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů Víta Samka požadovali, aby rozpočet kladl především důraz na zaměstnanost. Více peněz také požadují pro školství a zdravotnictví. V této souvislosti Sobotka uvedl, že ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo v krátké době vypracovat analýzu struktury nezaměstnaných a volných pracovních míst.

"Úřady tak budou moci předložit konkrétní návrhy v aktivní politice nezaměstnanosti. Máme totiž 450.000 nezaměstnaných a přitom 100 tisíc volných pracovních míst," uvedl Sobotka.

Vláda bude rozpočet schvalovat na svém zasedání 23. září. Rozpočet musí kabinet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun.

Zdroj: lidovky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.9.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:34.