Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Srpen:

Domov seniorů je hotov: pásku přestřihl i premiér Sobotka (Kutnohorský deník)

Domov pro seniory v Uhlířských Janovicích byl slavnostně otevřen. Dlouhá léta se nedařilo stavbu dovést do konce a rozsáhlý komplex chátral. To se ale změnilo a díky prostředkům z Regionálního operačního programu Střední Čechy se dostavbu Domova seniorů podařilo dokončit.

Včera odpoledne se domov pro seniory konečně dočkal své vernisáže, a to za účasti předsedy Vlády České republiky Bohuslava Sobotky, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery, senátorky a krajské radní pro oblast sociálních věcí Emilie Třískové a dalších významných představitelů Středočeského kraje.

"Historie dostavby tohoto Domova pro seniory je opravdu dlouhá a pohnutá. Já bych chtěl poděkovat především těm, kteří nerezignovali a po celou dobu byli stoupenci myšlenky projekt dokončit," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Stavba domova seniorů, která započala již v roce 1999, stála celkem 140,5 milionu korun, z dotačního titulu pochází 87 milionů korun. Domov Uhlířské Janovice má kapacitu 154 lůžek a již 15. července byl zahájen zkušební provoz.

"Na začátku srpna bylo do nového domova seniorů v Uhlířských Janovicích přestěhováno celkem 58 klientů z jiných obdobných zařízení v kraji. V současné době dochází k náboru nových klientů, kterých sem bude přijato celkem šestadevadesát," upřesnila senátorka Třísková.

Již nyní však podle ní poptávka převyšuje nabídku domova a to zhruba o padesát procent. Předtím, než si Bohuslav Sobotka i ostatní zúčastnění směli celý Domov pro seniory osobně prohlédnout, připomněla ředitelka domova Jana Pivoňková jeho činnost a kapacitní rozložení.

"Šedesát lůžek slouží jako lůžka pro domov seniorů a 94 jako lůžka se zvláštním režimem, což významně napomáhá při umístění klientů s Alzheimerovou nemocí," uvedla Pivoňková.

Naproti tomu ministryně práce a sociálních věcí připomněla, že realizací dostavby domova seniorů došlo i k vytvoření více než sedmdesáti nových pracovních míst, což je podle ní i premiéra Sobotky nezanedbatelné číslo vzhledem k současné nezaměstnanosti v regionu.

"Já si velmi vážím toho, že zde Domov pro seniory vznikl a že se ta již pomalu chátrají a přitom se ještě nedokončená budova takto proměnila," uvedla Marksová.

Ta také zmínila, že měla možnost vše poměrně podrobně sledovat, neboť kolem domova jezdí pravidelně na svou chalupu v nedalekém okolí.

"Čím více se budou rozvíjet Uhlířské Janovice, tím pro mě osobně lépe," doplnila Marksová.

Domov pro seniory v Uhlířských Janovicích je významný zejména tím, že nabízí zároveň ubytování pro klienty se zvláštním režimem, tedy pro ty, kteří onemocněli Alzheimerovou nemocí.

"Věřím, že zde se budou cítit jako v domácím prostředí a nebude třeba je umisťovat do zařízení typu LDN," řekl středočeský hejtman.

Zdroj: Kutnohorský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.8.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:38.