Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Srpen:

Tomin: Dcera jde v mých šlépějích

Bývalý šéf inspekce ministra vnitra Mikuláš Tomin, dnes pětasedmdesátiletý důchodce, je přes léto doma na chalupě v Čechticích na pomezí středních Čech a Vysočiny. Právě chalupaření a práce na zahrádce je kromě zájmu o politiku druhé téma, ke kterému má blízko společně se svou dcerou, ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou.

"I když je pravda, že teď o víkendech Míša spíš odpočívá a na výlety nemá ani pomyšlení. U mě se s rodinou ukáže nanejvýš v době, kdy na zahradě dozrávají borůvky. Nebýt pomoci mé první ženy, její matky, která se jí stará o domácnost, těžko by mohla vykonávat tak exponovanou funkci," míní muž, jenž měl podle svých slov vždycky blízko k sociální demokracii, ačkoli do ní nikdy nevstoupil.

Na rozdíl od exmanželky však politickou angažovanost dcery přijal pozitivně.

"Jde trošku v mých šlépějích, protože je to člověk s citem pro lidi, kteří sociálně strádají. Zatím jí nemůžu nic vytknout. Resortu se ujala ve složité situaci a myslím, že si vede docela dobře, což vidím i na reakcích svých známých. Pokud na to bude mít, tak ať se toho účastní."

Dceru naučil číst, když jí bylo pět let. O dva roky později ho překvapila tím, že sama napsala a ilustrovala pohádku o velrybě. Rodiče si mysleli, že se vydá literárním směrem, ale brzy u ní naplno propukla láska ke zvířatům. Michaele se podařilo do bytu propašovat i myš, o které věděla, že ji otec nesnáší.

"Jakmile jsem z jejího pokoje zaslechl podezřelý šramot, musela myška okamžitě z domu," usmívá se Mikuláš Tomin, který dceři povolil například morčata a sám nějaký čas choval holuby.

Přestože Michaela neměla sourozence, nevyrůstala jako klasický jedináček. Její otec vzpomíná, jak dokázala navázat vztah se dvěma kamarádkami, které také byly samy.

"Fungovalo to dobře, takže ta osamělost a svéráz jedináčkovství se tím podle mě potlačila. Nehledě na to, že dcera byla spíš extrovert a velký dobrodruh. Jeden příklad za všechny: bratr (Julius Tomin, chartista, jehož žena Zdena byla mluvčí Charty 77 po Martě Kubišové - pozn. red.) přivezl z Francie komiks, kde čaroděj proměnil děti, a ona pak ve školce na vycházce po Praze zbuntovala kamarádku, že půjdou hledat kouzelníka, ať je promění ve veverušky a pošle do zoo. Že holky utekly, učitelka zjistila až ve školce. Jakmile se pak našly u babičky, dostala Míša samozřejmě vynadáno."

Mikuláš Tomin sleduje dceru v politice a říká: "Pokud na to má, tak ať se toho účastní."

V životě jsem jí nařezal jen jednou, když byla drzá na mámu. To jsem ji přehnul přes koleno a dal jí přesně tři rány na zadek. Prostořekost jí vydržela dodnes, ale v kombinaci s určitou průbojností, schopností nenechat na sebe kydat a vydobýt si prostor, to považuji spíš za pozitivní," říká Mikuláš Tomin, který má z druhého manželství ještě devatenáctiletého syna.

O rozvodu rodičů se Michaela dozvěděla až s tříletým zpožděním, když dosáhla plnoletosti.

"Vyčetla mi, že jsme jí to neřekli hned, jenže my jsme chtěli, aby nic nepoznala a nestrádala kvůli tomu. Dodnes se k sobě s bývalou ženou chováme korektně."

Vztah rodičů v dnešní ministryni a velké bojovnici za práva žen zasel semínko feminismu. I tím, že o domácí práce se táta s mámou spravedlivě dělili. S otcem ministryni práce a sociálních věcí dodnes pojí vášeň pro chalupu a zahradu, na kterou však momentálně nemá čas.

"Se ženou jsme si řekli, že budeme všechno dělat napůl, od vaření přes kuchyň. Na ni to docela zapůsobilo a rovnost pohlaví dostala z domova pod kůži. Tak třeba práce s plínkami, což bylo něco jiného než dneska, vyvařování a nošení těžkých hrnců, byla vyloženě moje záležitost. Já jsem vyrůstal v úplně jiném prostředí, kde byl otec hodně dominantní, a mně to dost vadilo."

Autor: Markéta Mitrofanovová
Zdroj: Novinky.cz, rubrika: Žena a styl

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.8.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:23.