Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Srpen:

Ekonomice se daří. Nezaměstnanost máme druhou nejnižší v EU (ekonomicky-denik.cz)

Ekonomice v České republice se v poslední době velmi daří. Dalším důkazem o skvělé kondici ekonomiky je míra nezaměstnanosti, která je hned druhá nejnižší po Německu.

Nízká míra nezaměstnanosti, kterou statistický úřad vyčíslil na pouhých 4,9 procenta by pro nás mohla být ctí. Německo s nejnižší nezaměstnaností v EU má přitom jen 4,6 procentní nezaměstnanost. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnanosti zaznamenalo Řecko, které jí vyčíslilo na více než 25 procent, následuje Španělsko s 22 procentní nezaměstnaností.

O čem tato čísla svědčí? O vysoké ekonomické aktivitě v naší zemi. Tuzemská ekonomika je navázána na tu Německou, které se také poměrně dobře daří. Většina výrobků z naší země směřuje právě do zemí EU a více než třetina do sousedního Německa. Výrazným způsobem se investuje a lidé se nebojí utrácet. Rostou také zisky tuzemských podniků, které se loni zvýšily o celých 13 procent.

Naopak méně optimistickou zprávou je fakt, že mzdy zaměstnanců našich firem rostou jen mírně. Právě ve mzdách přitom oproti našim západním sousedům výrazně zaostáváme. Mzdy jsou tak obecně nižší, než tuzemská ekonomická výkonnost. Zatímco ve výši hrubého domácího produktu dosahujeme 84 procenta průměru EU, ve mzdách dosahujeme pouhých 73 procent průměru EU.

Je tedy vidět, že za nízké tuzemské mzdy se vyprodukuje mnohem vyšší hodnota, než v zahraničí. I proto jsme stále konkurenceschopní v lákáni zahraničních investorů. Investoři si totiž spočítají, že investicí do ČR nezískají jen investiční pobídky, které se poskytují i jinde, ale také velmi příjemné místo pro žití zahraničních manažerů společnosti, kvalitní infrastrukturu, levné zaměstnance a velmi vstřícnou daňovou zátěž. Současná vláda navíc jasně deklaruje, že o zahraniční investory stojí a má o jejich investice zájem.

I když v současné době nerostou mzdy tak jak bychom očekávaly, jejich růst představuje kolem dvou procent, existuje velká pravděpodobnost, že s rostoucí ekonomikou bude docházet k většímu tlaku zaměstnanců a odborů na zvyšování mezd. Podniky navíc se zvyšujícími se zisky a produkcí získají pro zvyšování mezd prostor. Ke zvyšování mezd pak také bude přispívat i právě nízká nezaměstnanost, kterou se nyní můžeme chlubit. Už v polovině srpna se dozvíme, jak se naše ekonomika vyvíjela v druhém čtvrtletí roku 2015. Bude se jednat o velmi důležitý údaj, který buď potvrdí rekordní výkonnost ekonomiky z prvního čtvrtletí tohoto roku, nebo naopak dojde k vystřízlivění a snížení dosud vysokého tempa růstu ekonomiky.

Zdroj: ekonomicky-denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.8.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:19.