Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Srpen:

Bez práce po padesátce? Stát zdvojnásobí podporu (Pražský deník)

Podobně jako on by to asi vylíčili i další členové 138­ tisícového "týmu" padesátníků, kteří jsou momentálně bez práce. Skupina padesátníků a starších tvořila na začátku prázdnin 30,7 procenta všech lidí bez práce. Zatímco absolutní počet nezaměstnaných rychle klesá (momentálně 451 395 lidí), u padesátníků nikoliv. Ještě na přelomu milénia byla bez práce polovina dnešního počtu.

Plat pošle stát

Firmy ani personální agentury sice podle zákona nesmějí nikoho diskriminovat kvůli věku, v reálu si ale většinou najdou nějakou výmluvu.

"Znevýhodňování starších pracovníků a pracovnic je vážný společenský problém, kterým podle průzkumů trpí především ženy," konstatuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

I proto na ministerstvu práce chystají novinku. Úřady práce už dnes nabízejí dotovaná pracovní místa pro nezaměstnané lidi ve věku nad 55 let. Úřad práce může firmám každý měsíc poslat až 24 tisíc korun, pokud vytvoří nové místo pro nezaměstnaného člověka ze skupiny 55+. Délka takové dotace na pracovní místo by se přitom mohla podle představ ministryně zdvojnásobit.

"V současné době je možné poskytnout příspěvek až na dobu 12 měsíců, v rámci připravovaných legislativních změn bude možné příspěvek poskytovat až po dobu 24 měsíců," potvrdil včera regionálnímu Deníku mluvčí MPSV Petr Sulek.

O příspěvek až 24 tisíc korun měsíčně na vytvoření místa mohou žádat všechny společnosti ze všech regionů ČR. Podmínkou je, že předloží potvrzení o bezdlužnosti vůči finančním úřadům, sociálce a zdravotním pojišťovnám. Jedinou výjimkou, kde dotované místo zřídit nelze, jsou organizační složky státu a státní příspěvkové organizace.

"Příspěvky jsou zaměstnavatelům poskytovány na základě písemné dohody mezi Úřadem práce ČR a zaměstnavatelem. Zaměstnavatel se zaváže přijmout konkrétního uchazeče do pracovního poměru a Úřad práce ČR se zaváže poskytovat měsíčně příspěvek na základě předkládaného vyúčtování mzdových nákladů," vysvětluje dotování míst Petr Sulek.

To, jestli daný člověk, respektive firma, příspěvek dostane, je plně v kompetenci konkrétního Úřadu práce.

"Úřad při tom posuzuje možnosti pracovního uplatnění konkrétní osoby s ohledem na délku její evidence, profesi a konkrétní situaci v daném regionu," dodává Sulek.

Jen v prvním pololetí letošního roku se takto podařilo vytvořit skoro 20 tisíc míst, na které jdou peníze z Evropského sociálního fondu. I do budoucna se navíc hledání práce pro padesátníky stane velkým tématem. Podle demografů totiž kolem roku 2050 budou právě padesátníci nejpočetnější skupinou obyvatelstva. Jsou ale obory, kde zaměstnávání starších lidí vysloveně preferují kvůli předávání zkušeností, typicky třeba v energetice.

"Energetika jako taková je značně konzervativní obor. Tomu odpovídá i věková struktura," říká mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

V případě této firmy loni bylo deset procent nově přijatých zaměstnanců ve věku nad 50 let a padesátníci tvoří 35 procent všech zaměstnanců firmy, běžný český průměr je přitom kolem 25 procent padesátníků ve firmě.

"Věkově různorodé pracovní týmy přináší spoustu výhod. Předávání znalostí nastupující generaci energetiků je pro firmu klíčové," zdůrazňuje Půlpánová.

I na předávání zkušeností lze přitom ještě letos získat evropské peníze, a to z programu Generační tandem, kde stát dotuje pracovníky, aby neodcházeli do penze a aspoň rok zůstali v práci a zaškolovali naopak nově nastupující pracanty.

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.8.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:07.