Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Srpen:

Eurostat: České ekonomice se daří (E15)

"V rámci Evropské unie dlouhodobě patříme mezi země s nejnižší nezaměstnaností. Na nejnovějších číslech má samozřejmě hlavní zásluhu solidní ekonomický růst. Nabídka volných pracovních míst je momentálně rekordní," zdůraznil analytik Petr Dufek z ČSOB.

Další dobrou zprávou je, že mladí nemají příliš potíží s hledáním práce. Míra zaměstnanosti osob ve věku od 15 do 64 let je nyní dokonce nejvyšší od vzniku samostatné České republiky. Podle statistiků je v této věkové skupině bez práce necelých 262 tisíc lidí, o šedesát tisíc méně než před rokem. Nižší míru nezaměstnanosti zaznamenali statistici naposledy v prosinci 2008 – tehdy to bylo 4,7 procenta.

Eurostat pro své výkazy používá údaje Českého statistického úřadu. Ty se poněkud liší od čísel českých úřadů práce. Podle nich na začátku července nezaměstnanost klesla meziměsíčně o dvě desetiny procentního bodu na 6,2 procenta. Podle analytiků lze očekávat, že data o míře nezaměstnanosti se v druhé polovině letošního roku budou dále zlepšovat. Nezaměstnanost bude klesat, i když ne tak rychlým tempem jako dosud.

"Pod čtyři procenta to půjde už jen těžko," soudí hlavní ekonom UniCreditbank Pavel Sobíšek.

Opatrné je v odhadech ministerstvo financí. Předpovídá, že míra nezaměstnanosti letos dosáhne 5,7 procenta. Některé podniky ovšem už teď obtížně obsazují volná místa. Nedaří se jim především sehnat odborníky na specializované technické profese, jako jsou operátoři CNC, konstruktéři či programátoři. Kromě nedostatku kvalifikace má na obsazování míst vliv i neochota uchazečů dojíždět za prací či se za ní přímo odstěhovat. Řada nabídek práce logicky existuje jen v některých regionech.

V celé Evropské unii zůstává míra nezaměstnanosti na stejné úrovni už tři měsíce. V eurozóně činí 11,1 procenta, v celé unii 9,6 procenta. Eurostat odhaduje, že v EU bylo v červnu bez práce 23,3 milionu lidí – oproti květnu jejich počet klesl zhruba o 32 tisíc. V zemích platících eurem se ale počet nezaměstnaných zvýšil o přibližně 31 tisíc na 17,8 milionu osob.

Zdroj: E15

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.8.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:31.