Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červenec:

Mluvili také o věku hutníků (Frýdecko-Místecký a Třinecký deník)

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová přijela do regionu na pozvání jablunkovského senátora Petra Gawlase.

"Ráno jsme se byli podívat na provozech v Třineckých železárnách, jako jsou vysoké pece a válcovny. Takže jsme paní ministryni seznámili s těžkými provozy, které jsou vysoce zasaženy teplem, hlukem a negativními vlivy. O těch provozech si udělala obrázek. Bavili jsme se i o případných předčasných odchodech do důchodu u hutníků," shrnul Petr Gawlas.

Dodala, že minulý týden se na jednání vlády v Ostravě odehrála velká debata k předčasným odchodům do důchodu u hlubinných horníků. Dříve přitom do těchto kategorií patřili i hutníci.

Podle ministryně nyní resort detailně zjišťuje, jak to je se zohledněním různě náročných profesí v jiných evropských zemích.

"Výsledky ještě nemáme k dispozici, zatím máme jen poznatky o tom, kde se zohledňuje, že je někdo horník, případně jiné profese," prohlásila ministryně s tím, že studií by se měla komplexně zabývat rovněž důchodová komise.

"V tuto chvíli se projednávaly jenom odchody do dřívějšího důchodu pro hlubinné horníky. Ale i tak to byla velká polemika," zopakovala Marksová.

Je však přesvědčena o tom, že návrh, který se týká horníků, vládou projde už v září.

Pokud jde o hutníky, i o nich by se mohlo časem diskutovat.

"Předčasné odchody se teď týkají těch, kteří nastoupili do konce roku 1992 a ještě padli do speciální kategorie. Já jsem se ptala, pro kolik lidí to ještě platí, a bylo mi řečeno, že v tomto roce jsou asi ti poslední, kterých se to týká," prohlásila Marksová.

"Ta debata má určitě smysl, protože těch lidí, kterých se to bude týkat, bude ještě hodně," řekla ministryně k hutníkům, kteří do speciální kategorie nespadají.

Před polednem zamířila do Jablunkova–Bělé, kde debatovala s řediteli kontaktních pracovišť úřadu práce.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.7.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:41.