Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červenec:

Dojíždění za prací? Stát vám na něj možná přidá (blesk.cz)

"V minulosti už něco podobného fungovalo. Nyní chceme tuto možnost lidem znovu nabídnout. Chceme tak podpořit migraci lidí za prací," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Na programu nyní pracuje společně se zástupci úřadů práce, které by měly tuto formu dávek poskytovat.

Zatím ale není jasné, jak vše bude fungovat.

"Rozhodně ale nepůjde o plošné opatření. Týkat by se mělo jen oblastí, které se potýkají s nedostatkem pracovních míst," řekla Marksová. Jasné ale zatím není ani to, jak vysokou částkou by úřady přispívaly.

"Je pravděpodobné, že by se určil nějaký strop. Je možné, že budeme lidem přispívat na dopravu či například ve spolupráci se zaměstnavateli budeme vypravovat autobusy. Například pracovníky na Jablunkovsku můžeme přivážet z Bruntálska," uvedla.

Hutníci a horníci dřív do důchodu?

Marksová se dnes setkala s odboráři Třineckých železáren. Ti se zajímali mimo jiné o to, zda by i hutníci mohli mít nárok na dřívější odchod do důchodu. Toto téma, týkající se ale horníků, řešila vláda na zasedání v Ostravě.

Ministři se ale nedohodli na tom, že by všichni horníci, kteří dělají pod zemí a odpracovali určitý počet směn, měli odcházet do penze o pět let dříve než ostatní pracující. Dřívější penzi pro havíře navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí, které tak chtělo řešit propouštění kvůli zavírání dolů. S návrhem patřičné novely ale dlouhodobě nesouhlasilo ministerstvo financí.

"Ministři sociální demokracie a KDU-ČSL jsou pro návrh. Proti je ministr financí Andrej Babiš. Vedla se vzrušená debata, která ještě bude pokračovat," řekla Marksová.

Podle ní bude složité návrh prosadit. Pokud se to podaří, bude možné pak jednat i o hutnících, dodala.

Zdroj: blesk.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.7.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:53.