Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červenec:

Fond ohrožených dětí dluží přes 127 milionů, vláda rozhodne o dotacích (lidovky.cz)

Fond ale nyní upřesnil, že mu do konce roku chybí na provoz klokánků 20 milionů korun, a svou žádost o dotaci podle toho upravil, uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Kvůli dluhům, které FOD má, hrozí klokánkům rušení.

Přidělení mimořádné dotace navrhlo ministerstvo financí. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) s přiléváním peněz nesouhlasila. Minulý týden se ale ještě s vedením fondu sešla. Požadovala rozpis výhledu příjmů i výdajů na provoz. Chtěla také přesně vědět, jak by se finanční injekce použila. Podle informací se pak prý rozhodne, zda dotaci podpoří. FOD dostal mimořádné dotace už v minulosti. V roce 2006 to bylo 15 milionů korun, stejnou sumu pak obdržel i o dva roky později. V roce 2012 žádal o 58,6 milionu navíc, ministerstvo práce mu nevyhovělo.

"Poskytování opakovaných mimořádných dotací je nesystémové, zvýhodňuje jeden vybraný subjekt proti všem ostatním žadatelům," uvedlo ministerstvo práce v podkladech pro vládu.

Podle něj se finanční problémy fondu pravidelně opakují bez ohledu na přidělenou částku a změny zákonů.

Hlavní příčinu potíží zástupci ministerstva práce vidí v tom, že fond "nedostatečně přizpůsoboval rozsah činností svým reálným finančním možnostem". Rozšiřoval své služby a počet zařízení, přitom neměl peníze ani na existující aktivity. To připustil minulý týden i nový šéf fondu Jan Vaněk.

Správě sociálního zabezpečení fond dluží téměř 25,74 milionu. Z toho pojistné činí 20,6 milionu a penále 5,1 milionu. Exekuční řízení začalo v květnu, týká se 21,7 milionu korun - 18,1 milionu pojistného a 3,6 milionu penále. Správa minulý týden exekuci na 60 dní odložila. Chtěla tak prý dát fondu čas na hledání řešení. Od roku 2005 do loňska si fond vzal půjčky a úvěry za celkem 180 milionů korun. Za tu dobu splatil 58 milionů. Zařízení pro okamžitou pomoc dětem, jako jsou třeba klokánky, dostávají od státu příspěvek na dítě. Ten měsíčně činí 22 800 korun. Částka se krátí za dobu, kdy dítě pobývalo mimo zařízení.

V roce 2013 stát na příspěvcích vydal celkem 256 milionů korun. Fondu z toho připadlo 128 milionů. Loni získal 121 milionů. Klokánky loni stály celkem 182,3 milionu. Kolem 70 procent výdajů tak pokryl státní příspěvek. Na dotacích k tomu FOD získal 29,03 milionu korun. Autoři zprávy podotkli, že by financování mělo být z více zdrojů. Na úhradách by se vedle státu měli podílet také rodiče dětí, ministerstvo, kraje a obce či sponzoři a dárci.

Možné řešení

Členové FOD se v polovině června rozhodli, že se pokusí situaci řešit. Změnili stanovy i vedení. Podle Vaňka nyní funguje 23 klokánků s kapacitou 510 míst, je v nich teď asi 310 dětí. Rodinné klokánky ukončily provoz. Místo pěti azylových domů by fond dál chtěl mít tři. Ze 23 jeho poboček zbylo nyní po republice 15, do budoucna by jich mělo fungovat deset či devět, upřesnil Vaněk.

Ministerstvo práce a kraje se zabývaly i tím, jak by se péče o děti zajistila, pokud by fond situaci nezvládl a klokánky se neudržely.

"V současné době je k dispozici dostatečný počet volných míst k zajištění náležité péče," uvádí ministerstvo v podkladech pro vládu.

Ke konči června bylo v ostatních zařízeních kolem 120 volných míst, u pěstounů asi 75 a v dětských domovech téměř 300.

Zdroj: lidovky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.7.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:41.