Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Červenec:

Michaela Marksová: Rozhovor - Víc peněz pro handicapované (ČT 1)

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka:
Ministryně práce Michaela Marksová chce od příštího roku zvýšit dávky více než třem stovkám tisíc zdravotně postižených. Příspěvek na péči by měl od července 2016 narůst o pět procent, o rok později o dalších pět. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením je to málo. O valorizaci bude zítra jednat s ministry.

Petr VAŠEK, redaktor:
Vladimír Šmilauer trpí od narození nemocí, kvůli které mu postupně ochabují svaly. Tělo ovládá jen velmi omezeně. Potřebuje celodenní péči asistentů.

Vladimír ŠMILAUER:
Nepřipravím si jídlo, neohřeju si ho, nenakrájím si ho, pomoc na záchod, podávání předmětů ze stolu, opravdu devadesát devět procent aktivit.

Petr VAŠEK, redaktor:
Stát mu dává příspěvek na péči osm tisíc měsíčně. Reálně ale potřebuje pětačtyřicet tisíc. Peníze shání od sponzorů. Navrhované zvýšení příspěvku by proto uvítal.

Vladimír ŠMILAUER:
Nicméně pokud se to převede do reálných měřítek, tak by to bylo měsíčně o čtyři stovky víc, tak jsou to čtyři hodiny asistence navíc.

Petr VAŠEK, redaktor:
Ministryně práce navrhuje od 1. července 2016 pětiprocentní zvýšení příspěvku na péči ve všech čtyřech skupinách, do kterých stát víc než tři sta tisíc postižených podle míry závislosti řadí. Například lidé s lehkou závislostí by si tak polepšili o čtyřicet korun měsíčně. Ti úplně závislí na svých blízkých nebo na asistentech pak o šest stovek.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Všechno se zdražuje a i ti lidé, kteří berou příspěvek na péči, ale starají se o ně jejich příbuzní, tak samozřejmě ta hodnota toho příspěvku prostě s inflací klesá.

Petr VAŠEK, redaktor:
Národní rady osob se zdravotním postižením by ale měl příspěvek na péči růst dvakrát rychleji, a to už od začátku příštího roku.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením:
Nemůžeme si dovolit nějaké paběrkování, že je potřeba udělat velké gesto, že opravdu tito lidé potřebují pomoci.

Petr VAŠEK, redaktor:
Za příspěvky na péči v sociálních službách stát vydává přes dvacet miliard ročně. Zvýšení o pět procent by tak vyšlo rozpočet zhruba na miliardu.

Andrej BABIŠ, ministr financí; předseda hnutí /ANO/:
Bude to předmětem jednání a určitě i ty sociální dávky jsou mezi prioritami.

Pavel BĚLOBRÁDEK, vicepremiér; předseda strany /KDU-ČSL/:
Tak potřeba to samozřejmě je, ale je otázka, jestli si to můžeme dovolit v tento okamžik.

Petr VAŠEK, redaktor:
O něco skeptičtější ke zvýšení příspěvků na péči je pravicová opozice.

Miroslav KALOUSEK, 1. místopředseda strany; exministr financí /TOP 09/:
Je to otázka priorit. Já vždy bych radši šetřil.

Petr VAŠEK, redaktor:
Stát nezvýšil příspěvek na péči od roku 2007, kdy ho zavedl. Naopak v roce 2011 tehdejší Nečasova vláda v rámci škrtů snížila příspěvek postiženým s lehkou závislostí z dvou tisíc na osm set. Koalice rozhodne o dávkách pro postižené nejpozději v září, kdy bude schvalovat státní rozpočet. Petr Vašek, Česká televize.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 21.7.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:01.