Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červenec:

Lidí bez práce je nejméně od roku 2009 (Právo)

Naopak volných pracovních míst bylo nejvíce od prosince 2008, zaměstnavatelé jich v červnu nabízeli prostřednictvím pracovních úřadů 96 983, o 4282 více než v květnu a meziročně o 47 504 více. Na jedno volné místo tak v průměru připadlo 4,7 uchazeče, uvedl ve čtvrtek Úřad práce ČR, když před rokem to bylo téměř 11 lidí.

Trh práce se tak znovu dostává do výborné kondice.

Hledají se řidiči a také řemeslníci

"Hospodářství se daří, a tak firmy nabírají zaměstnance. Zlepšení jde jak z průmyslu, tak ze stavebnictví a služeb. Postupné zlepšení je vidět napříč republikou, nezaměstnanost klesá i v regionech, které dlouhodobě trpí problémy s vysokou nezaměstnaností," řekl Právu Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.
"Kromě vydatného rozjezdu sezónních prací trhu práce pomáhá, že letos ve větší míře vznikají i dlouhodobější pracovní místa," upozornila ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová s tím, že najít si práci už není tak náročné.

"V některých krajích je naopak čím dál složitější sehnat kvalifikované pracovní síly. Kdo je bude chtít, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. Tento fakt podle nás v dalších měsících zvýší tlak na růst mezd," dodala.

Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, kováře, nástrojaře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení. Dále hledali řemeslníky a stavební dělníky, kuchaře a prodavače, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center nebo uklízeče. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojař, mechanik a opravář strojů, řezač plamenem, páječ, seřizovač, plastikář, obsluha CNC a důlních strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

V evidenci nezaměstnaných Úřadu práce zůstávají nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním. Podle věku převažovali nezaměstnaní nad 50 let, kteří tvoří 30,7 % z celkového počtu uchazečů, mladí lidé mezi 20–24 lety a dále uchazeči ve věku 35–39 let. Značnou měrou se na složení uchazečů podílejí také dlouhodobě evidovaní klienti. Z celkového počtu lidí bez práce bylo těch, kteří jsou nezaměstnaní déle než 12 měsíců, přes 46 % – celkem 210 390 osob.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (2,8 %), Prachatice (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,3 %), Benešov (3,4 %), Rokycany (3,6 %), Pelhřimov, Mladá Boleslav, Jindřichův Hradec a Písek (shodně 3,7 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 31 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,9 %), Karviná (11,3 %), Ústí nad Labem (11,2 %), Bruntál (10,6 %), Ostrava-město (10,3 %), Chomutov (10 %), Děčín a Sokolov (shodně 8,7 %).

Mezi kraji nejnižší nezaměstnanost vykazují Praha a Plzeňský kraj, kde shodně činí 4,5 procenta. Tradičně nejvyšší podíl lidí bez práce zůstal i přes pokles v Ústeckém kraji, a to na 9,4 %.

Absolutně nejméně uchazečů o práci je nyní evidováno na Rokycansku (aktuálně 1219) a na Prachaticku (1222), nejvíce pak v Praze (okolo 40 tisíc).

Podporu pobírá pětina uchazečů

V uplynulém měsíci bylo bez práce 235 111 žen, což je 52,1 % z počtu nezaměstnaných. Na konci června evidoval Úřad práce ČR 18 142 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Z toho jen absolventů bylo 13 922. Celkový počet mladých lidí bez práce klesl meziměsíčně o 2217, meziročně pak o 4615 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli čtyřmi procenty.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 86 543 lidí, tj. 19,2 % všech uchazečů vedených v evidenci. O rok dřív pobíralo podporu v nezaměstnanosti 99 994 uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost by měla podle analytiků klesat i v dalších měsících. Léto sice pokles mírně zbrzdí, noví lidé zpravidla nastupují až se začátkem školního roku. Na pracovní úřady se budou postupně hlásit i čerství absolventi škol, kteří neseženou práci.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.7.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:25.