Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červenec:

Sociální dávky zneužívají v kraji stovky lidí ročně (Hranický týden)

Na desítky tisíc korun si přišel muž z Olomouckého kraje, který dlouhodobě zneužíval sociální dávky. Přestože vlastnil nemovitost a několik vozidel, požádal úřad práce o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Při podání žádosti zatajil pravdivé informace o majetku, takže mu pak dávky byly delší dobu vypláceny.

"Způsobil tím škodu 120 tisíc korun. Okresní soud tohoto klienta odsoudil k dvaceti měsícům vězení. Muž se proti rozsudku odvolal, v současné době probíhá odvolací řízení," popsala jeden z podvodů mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

Podobných případů podle ní úředníci ročně v kraji odhalí stovky, neustále přitom přibývá dalších. Například v roce 2014 připravili obyvatelé Olomouckého kraje stát na sociálních dávkách o 8,4 milionu korun.

"Nejčastěji se jednalo o státní sociální podporu, zejména příspěvek na bydlení a dávky hmotné nouze. Klienti například falšovali podklady o úhradě bydlení nebo smlouvy. Nedodržovali také oznamovací povinnost v případě hospitalizace ve zdravotnickém zařízení nebo při úmrtí příjemce. Často nám také zatajili příjmy a pracovali takzvaně načerno," popsala Kateřina Beránková.

Lidé podle ní ve většině případů pochybili kvůli neznalosti zákona, mnoho z nich ale úředníky podvádělo záměrně s cílem se obohatit. V počtu odhalených zneužití dávek hraje roli sociální skladba uchazečů či počet vyplacených dávek a jejich objem.

"Podstatné je, že i díky personálnímu posílení, dobře nastavenému vnitřnímu systému kontroly a fungující spolupráci s městskou a státní policií se daří tyto případy odhalovat," poznamenala mluvčí úřadu práce.

V loňském a předloňském roce bylo dvanáct obyvatel Olomouckého kraje kvůli neoprávněnému pobírání sociálních dávek odsouzeno za podvody. Soudy jim až na jeden případ uložily podmíněné tresty se zkušební lhůtou na dobu dvanáct až osmnáct měsíců. Přeplatky sociálních dávek samozřejmě klienti musejí úřadu práce ve stanoveném termínu vrátit, je možné dohodnout se také na splátkovém kalendáři. Vyšší částky řeší úřady podáním trestního oznámení, často pak dojde na exekuce majetku. Peníze od úřadu práce neoprávněně získal také šumperský podnikatel Pavel P., který se nyní u Krajského soudu v Olomouci zodpovídá z podvodu. V roce 2013 si podal žádost na olomoucký úřad práce a získal dotace na nové místo účetní a kadeřnice. Pracovní pozice však nikdy nevytvořil, ženy vykonávaly jiné práce a mzdy od něj dostávaly se značným zpožděním. Během několika měsíců pětačtyřicetiletý muž způsobil škodu téměř 140 tisíc korun. Soud ho může poslat až na pět let za mříže.

Zdroj: Hranický týden

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.7.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:28.