Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Červenec:

Marksová chce rychlé rozhodnutí o limitech těžby uhlí (tyden.cz)

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) je pro rychlé rozhodnutí o tzv. limitech těžby uhlí na Mostecku. Řekla to v pátek po jednání s hornickými odbory v Mostě. K jaké ze čtyř navrhovaných variant se případně přikloní, neuvedla. V případě utlumení těžby v regionu hrozí zvýšení počtu lidí bez práce o několik tisíc.

"Čím dříve rozhodnutí padne, tím lépe," uvedla.

Dosud neví, co vedlo ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) k návrhu odložit rozhodnutí o těžbě v dole ČSA na rok 2020.

"Myslím, že by se rozhodnutí odkládat nemělo," řekla Marksová.

Mládek oznámil, že je shoda v názoru na prolomení limitů v Bílině. Rozhodnutí o tom, zda posunout limity v dole ČSA, což by znamenalo bourání v Horním Jiřetíně, se má podle ministra posunout na rok 2020.

Mostecko je dlouhodobě okresem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. V květnu činila 12,1 procenta. Bez práce je okolo 9400 lidí.

"Případné další zvýšení nezaměstnanosti můžeme řešit stejně stále pouze v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Jako stát můžeme v nějaké krizové době udržet umělou zaměstnanost státní podporou pracovních míst. Ale je potřeba, aby to nešlo do nekonečna, aby se tady objevili zaměstnavatelé," řekla ministryně.

Balíček specifických opatření pro Ústecký a Moravskoslezský kraj představí ministerstvo podle Marksové na zasedání vlády v Ostravě 22. července. Horníků na Mostecku by se podle ministryně měl týkat také návrh na předčasné odchody do důchodu.

Vládě předložil Mládek čtyři varianty ohledně další těžby uhlí na severu Čech. Vedle zachování limitů a jejich prolomení jen v dole Bílina doposud ve hře bylo ještě pokračování těžby za limity v dole ČSA, které by přineslo bourání Horního Jiřetína nebo jeho části. O jednotlivých variantách bude na konci července jednat tripartita.

"Já se chci rozhodovat až na základě souhrnu co největšího počtu informací. Zpracované materiály k dopadům těžby teprve budu studovat," uvedla Marksová.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 8.7.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 18:54.