Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červen:

Lidé v předdůchodovém věku obdrží od úřadu přehled odpracovaných let (Právo)

Mohou tak zkontrolovat případné nejasnosti a vyhnout se problémům při pozdější žádosti o penzi.

Vlastníkům datových stránek přijde dokument během příštích týdnů elektronicky, ostatním formou obyčejné poštovní zásilky, informovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

"ČSSZ touto aktivitou vychází vstříc lidem, kterým se blíží důchodový věk a je pro ně prospěšné, když se o své důchodové nároky začnou zajímat v předstihu. Tímto krokem mohou přispět k rychlejšímu vyřízení své budoucí žádosti o důchod," uvedla mluvčí ČSSZ.

Lidé se z přehledu dozvědí o dobách pojištění, které sociální správa eviduje: o výdělečné činnosti, studiu, vojenské službě, péči o děti či době vedení v evidenci úřadu práce. V přehledu jsou i vyměřovací základy od roku 1986, tedy údaje o hrubém výdělku. Podle něj a podle doby odvodů se penze vypočítává.

V případě, že někdo v zaslaném přehledu dob důchodového pojištění zjistí nesrovnalosti či se bude chtít seznámit s tím, jak se jednotlivé typy dob pojištění zohledňují pro nárok na důchod, mohou se obrátit na správu sociálního zabezpečení podle místa bydliště, klientské centrum při ústředí ČSSZ, případně na call centrum, které má číslo 257 062 860.

Zjistit stav svého důchodového konta může každý. Zájemci mohou o výpis žádat ČSSZ jednou ročně. Zdarma dostanou informativní osobní list důchodového pojištění, který zaznamenává jejich "pracovní historii". Majitelé datových schránek mohou do svého průběžně aktualizovaného důchodového konta nahlédnout kdykoliv na adrese eportal.cssz.cz.

O nároku na důchod rozhoduje věk žadatele a kolik let odpracoval. Někdy lidé až při žádosti o penzi zjistí, že jim chybí odpracované roky, například i kvůli tomu, že je zaměstnavatel nedoložil na evidenčním listu.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.6.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 17:18.