Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Červen:

Michaela Marksová: Rozhovor - Lepší podmínky pro veřejně prospěšné práce, Události v regionech (ČT 1)

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Událostmi v regionech vás provede Iva Kubanková, dobrý večer.

Jak zvýšit podporu pro nová pracovní místa - hlavní téma návštěvy ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové na Bruntálsku. V regionu se podařilo snížit nezaměstnanost hlavně kvůli veřejně prospěšným pracem. Tamní úřad práce navíc navrhuje obnovit dotace na platy malým a středním podnikatelům.

Michal POLÁŠEK, redaktor:
Dvaatřicetiletá Miroslava Sedlářová hledá už 5 let zaměstnání. Od ukončení mateřské se jí stabilní práci najít nepodařilo.

Miroslava SEDLÁŘOVÁ, nezaměstnaná:
Spíš řeknou, že se ozvou, už se neozvou. A nevyhovuje jim, že nemám praxi, že mám malé děti a takové.

Michal POLÁŠEK, redaktor:
Nezaměstnanost na Bruntálsku se podle posledních údajů pohybuje lehce nad 11 procenty. Před rokem to přitom bylo necelých 13 procent. Bruntálsko ještě donedávna patřilo mezi 3 okresy s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi. Teď kleslo o jednu příčku. Podle úředníků pomohly veřejně prospěšné práce.

Milan HORNA, ředitel, Úřad práce Bruntál:
V současné době zaměstnáváme přes nástroje aktivní politiky víc než 1100 uchazečů, což je obrovské číslo. Je to o 100 procent víc, než jsme v tuto dobu měli v loňském roce.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Pro ty ohrožené regiony umožníme ty veřejně prospěšné práce nejenom prodloužit z roku na dva, ale i v některých odůvodněných případech to skutečně udělat na dobu neurčitou.

Michal POLÁŠEK, redaktor:
Nová dotovaná pracovní místa by ale mohla vzniknout i u místních podnikatelů. Na úřadu práce oprášili 11 let starý projekt dotací na pracovní místa. Pokud by podnikatel investoval 5 milionů korun, z toho polovinu do technologií, získal by půlmilionovou dotaci na platy 5 pracovníků po dobu 3 let.

Milan HORNA, ředitel, Úřad práce Bruntál:
Většina pracovních míst z té doby, z roku 2004, do dnešního dne existuje, a tak si myslíme, že když řeknu, že to budou stovky míst, které by v našem okrese se takto vytvořily, takže nejsem daleko od pravdy.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Se musí dohromady snažit ministerstvo průmyslu a obchodu, aby vznikla průmyslová zóna, spolu s místními politiky, spolu třeba s ministerstvem dopravy, aby se tady zlepšila dopravní obslužnost.

Michal POLÁŠEK, redaktor:
Výhodnější podmínky pro veřejně prospěšné práce by měla projednat vláda na výjezdním zasedání v Ostravě 22. července. Ještě letos by mohly začít fungovat i pobídky pro podnikatele. Větší šanci tak mohou mít i dlouhodobě nezaměstnaní jako třeba Miroslava Sedlářová. Michal Polášek, Česká televize, Bruntál.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
V Událostech v regionech vítám Michaelu Marksovou, ministryni práce a sociálních věcí. Dobrý večer. Paní Marksová, v reportáži jsme slyšeli, že chcete zlepšit podmínky u veřejně prospěšných prací, u ohrožených regionů, kterých regionů by se to tedy týkalo a byly by tyto podmínky nějak časově omezené?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Dobrý večer. To zlepšení podmínek se týká především kraje Moravskoslezského a Ústeckého, případně Karlovarského, ostatně usnesení vlády nám ukládá, abychom pro ty ohrožené regiony udělali jakýsi speciální balíček opatření a to nejen jako ministerstvo práce a sociálních věcí, ale samozřejmě i ostatní resorty. A tady také bych ráda zdůraznila, ono se nejedná jen o ty takzvaně veřejně prospěšné práce, které často využívají obce na to, aby jim třeba dlouhodobě nezaměstnaní pomáhali udržovat v obci pořádek, ale týká se to i nejrůznějších dalších podporovaných pracovních míst, které děláme v rámci aktivní politiky zaměstnanosti.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
A kdo by měl tedy nárok na to pracovní místo, jak říkáte, u těch podporovaných pracovních míst nebo právě u veřejně prospěšných prací s dlouhodobou podporou, kolik by to mělo být zhruba lidí?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
To já vám v tuto chvíli neřeknu, nicméně tento požadavek vlastně vychází z diskusí se starosty, třeba ze Šluknovska, tak i tady z Moravskoslezského kraje, o kolik lidí by se dohromady jednalo, to opravdu nevím, ale zřejmě řádově o stovky lidí, jinak čím více těch dlouhodobě nezaměstnaných ty obce zaměstnají, tak tím lépe, musíme si uvědomit, že, že se často v případě těch veřejně prospěšných prací jedná o lidi, kteří jen tak sami od sebe se na tom normálním komerčním trhu práce neuchytí, potřebují svým způsobem jakási chráněna pracovní místa, ty obce často vloží spoustu energie do toho, aby si je vychovaly, totéž také dělají neziskové organizace, jejichž práce si samozřejmě velmi vážíme.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Už máte představu, kolik by dotace těchto míst stály státní rozpočet, alespoň rámcově, byla by to velká zátěž a nebo ne?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ne, to určitě velká zátěž nebude. A počítáme s tím, že to bude v rozpočtu, který je určen na aktivní politiku zaměstnanosti a tento rozpočet je jak ze státního rozpočtu, tak do toho také přicházejí evropské peníze.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Mluvili jste při dnešních jednáních také o sociálním bydlení. Co nejvíce chybí na Bruntálsku?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Já myslím, že Bruntálsko na tom není ani hůře, ani lépe, než jiné regiony, jsou zde prostě skupiny obyvatel, které velmi nutně potřebují pomoci s bydlením a my jsme dnes třeba navštívili Slezskou diakonii a několik druhů jejich podporovaného bydlení. V podstatě jde o to, že ta Slezská diakonie dnes s pomocí města Bruntálu například už realizuje to, co my chystáme v tom zákonu o sociálním bydlení, to znamená třístupňové prostupné bydlení, kde se třeba lidé, kteří se ocitli na ulici, postupně učí bydlet a velká část z nich může pak přejít do toho úplně normálního bydlení. Nicméně sociální bydlení je také potřeba třeba pro matky samoživitelky, pro děti opouštějící dětské domovy, prostě pro mladé rodiny s dětmi, kteří si, kteří nedosáhnou na ten komerční nájem.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Tak teď k tématu doplatku na bydlení. Právě Bruntál odmítl souhlas s jejich udělením obyvatelům místních ubytoven a není v tom sám, už dlouho v Událostech v regionech, a nejen v nich, informujeme třeba o Bohumíně a o některých obvodech Ostravy, o Karviné, jak tohle do budoucna řešit?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
My v současné době připravujeme tedy novelu tady toho problematického pozměňovacího návrhu a já jí připravuji v diskusi se starosty, v diskusi se Svazem měst a obcí, a my si musíme především říci ano, můžou být případy, kdy tedy na základě stanoviska obce ten úřad práce skutečně neudělí ten doplatek na bydlení, nicméně si musíme předem říci, co v takových případech se s těmi lidmi bude dít, protože my v žádném případě, ať už je to kdokoliv, nemůže vyhodit na ulici, to prostě takhle se chovat nemůžeme. A také si musíme říci, jak by ty obce vůbec měly pracovat s lidmi na těch ubytovnách, protože při nějaké intenzivnější sociální práci určitě řada těch lidí z ubytoven může bydlet v normálních obecních bytech, ale často ty obce se na ty ubytovny ani nejdou podívat a nevědí, kdo tam je, takže tohle to všechno společně bychom měli změnit a říci si ta pravidla a říci si, jakým způsobem novelizovat budeme, nicméně já jsem přesvědčena, že to stanovisko obcí, byť v doporučující formě, by v tom zákoně určitě mělo zůstat.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Tak to byly ubytovny, obecní byty na Bruntálsku. Existují taky neregistrovaní poskytovatelé sociální péče, jedno takové zařízení je třeba v Karlovici, kde jsou lidé s psychickými nemocemi, které tam přímo posílají třeba psychiatrické léčebny. Jak toto hodláte řešit?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ano, já jsem se seznámila se situací v této ubytovně, byť jsem tam fyzicky nebyla přítomna, jedná se o soukromé zařízení. Jedna věc je, že mě velmi mrzí, že tam posílají své klienty zdravotnická zařízení. Druhá věc je, že my v rámci novely zákona o sociálních službách plánujeme samozřejmě zpřísnění tak, abychom takováto zařízení nejen mohli pokutovat, ale také prostě zavřít. A je tady jeden prvek, který je vlastně v tom zákoně nový a který je teď bohužel zneužíván takovými nelegálními poskytovateli sociálních služeb a to je institut asistenta sociální péče, kde to je vlastně osoba, která není v příbuzenském vztahu s tím klientem, ale může vlastně s ním udělat smlouvu a čerpat ten jeho příspěvek na péči. Takže tam samozřejmě to budeme muset také definovat nějakým způsobem mnohem přísněji.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí, děkuji, že jste si udělala čas na Události v regionech. Na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Na shledanou.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.6.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:07.