Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červen:

Do penze v 65 letech. Marksová chystá strop pro důchodový věk (ekonomika.iDNES.cz)

"Komise doporučila, abychom zastropovali věk do starobního důchodu věkem 65 let, ale to neznamená, že to bude navždy. Měl by tam být jakýsi revizní mechanismus, který by spočíval zejména ve zkoumání demografického vývoje v České republice a na základě toho by se ta hranice znovu otevírala a případně posouvala," popsala Merhautová.

Podle ní je připraven věcný záměr zákona pro poradu vedení ministerstva a když vše půjde, jak má, mohl by být zákon přijat tak, aby platil od roku 2017.

"Máme také v úmyslu udělat ten nejnižší důchod alespoň na úrovni životního minima," řekla Marksová. "Když jsou v tuto chvíli důchody nižší, důchodci stejně padají do systému sociálních dávek," řekla ministryně.

Ministerstvo podle ní analyzuje finanční dopady návrhu.

Ministerstvo chystá změnu v odvodech podle počtu dětí

Ministerstvo také chystá diferencované sazby v pojistném na sociální zabezpečení. Důchodová komise navrhla, že rodičům dvou a více dětí by mohly v budoucnu klesnout odvody na důchod z nynějších 6,5 procenta o 1,5 až 6,5 procentního bodu. Rodiče dvou potomků by tak mohli platit pět procent, tří potomků 2,5 procenta a čtyř a více potomků by nemuseli do systému posílat nic. Mužům a ženám s jedním synem či dcerou by se současná sazba nezměnila, bezdětným by naopak stoupla o bod na 7,5 procenta. Podle náměstkyně Merhautové se pracuje také na sdílení vyměřovacích základů - což by pomohlo tomu z manželského nebo partnerského páru, kdo se nyní stará doma o děti místo zaměstnání, na čemž je "bit", protože to ovlivňuje výpočet jeho důchodu.

Koalice čeká na Babišovu verzi penzijní reformy

Marksová iDNES.cz řekla, že zatím nezná alternativní představu o důchodové reformě, se kterou slíbil, že do konce června přijde šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš.

"To sice řekl pan kolega Babiš veřejně, ale koalici zatím nic takového nesdělil. Takže my s napětím čekáme, s čím přijde," uvedla ministryně.

Pro ministra Babiše chystá vlastní verzi penzijní reformy Jaroslav Vostatek, který vyučuje na soukromé Vysoké škole finanční a správní v Praze. Základem má být "rovný důchod" ve výši 30 procent průměrné mzdy. Druhá složka penze se má odvíjet od odvedeného sociálního pojištění. ODS i TOP 09 jsou pro snížení DPH kvůli konci reformy. Občanští demokraté přišli ve Sněmovně s tím, že navrhují snížení základní sazby daně z přidané hodnoty v souvislosti s tím, že vládní koalice ruší druhý penzijní pilíř, který zavedla bývalá vláda Petra Nečase.

Návrh na snížení DPH kvůli rušení penzijní reformy Nečasovy vlády současnou koalicí ČSSD, ANO a KDU-ČSL podpořil ve Sněmovně také exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Ministr financí Andrej Babiš je ale kategoricky proti. Řekl iDNES.cz, že by chyběly peníze, se kterými počítá při sestavování státního rozpočtu.

Zdroj: ekonomika.iDNES.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.6.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:09.