Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červen:

Nelegální práce v Česku: Inspekce ukázala na dva tisíce lidí (Blesk.cz)

V minulém roce se inspekce po celé České republice zaměřila na problém s nelegálním zaměstnáváním. Z téměř 16 tisíc kontrol takto pracovalo 2072 lidí. "Z tohoto počtu se jednalo o 1234 občanů ČR, 184 občanů ostatních států EU a 650 cizinců ze zemí mimo EU," uvedl Jiří Macíček z úřadu inspekce práce. Téměř tisícovka lidí navíc pracovala bez písemné smlouvy o svém pracovním zařazení. Jedinou jejich zárukou byla ústní dohoda se svým "šéfem".

Jedním z největších nešvarů začíná být práce na dohodu.

"Dohody o provedení práce s odměnou do 10 000 korun měsíčně nezakládají zaměstnavatelům povinnost odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Tato skutečnost může být pro zaměstnavatele ekonomickým stimulem k jejich uzavírání na úkor pracovních smluv," míní Macíček.

Co ušetří na odvodech, chybí lidem v penzi

Takto zaměstnaní lidé mohou mít ale velké problémy, zejména v penzi. Zaměstnavatel není povinen za ně odvádět sociální ani zdravotní dávky a oni sami si je pak často platí jen v minimální výši. A minimální pak dostanou i důchod.

Mezi nejvykutálenějšími zaměstnavateli najdeme majitele restaurací a barů, pak stavební firmy, velkoobchody a maloobchody nebo zemědělce. Inspekce jim chce zatnout tipec.

"Dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti jsou v rámci EU zakotveny v pracovní legislativě pouze u nás a na Slovensku. Navíc SR před nedávnem i u dohod o provedení práce stanovila povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění bez ohledu na výši odměny z takovéto dohody," dodává Macíček.

Zdroj: Blesk.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.6.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:41.