Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Červen:

Michaela Marksová: Hostem v pořadu Události, komentáře (ČT1)

Víc peněz na penze a platy

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Schodek rozpočtu se má postupně snižovat. Ministr financí trvá na tom, aby příští rok nepřekročil sedmdesát miliard. Letos je v plánu sto miliard, vloni to bylo sto dvanáct. Stát ale nakonec hospodařil s deficitem necelých osmdesát miliard korun. Jak zaznělo, velkou sumu ukrojí rostoucí platy. U státních zaměstnanců se zvednou o tři procenta, u těch ve státní službě u pět. Soudci a žalobci mají dostat dvě procenta navíc, další ústavní činitelé včetně politiků skoro sedm. Pokud jde o penze, stát počítá, že na ně příští rok poprvé vydá přes čtyři sta miliard. Důchodci si valorizací polepší průměrně o zmíněných sto pět korun měsíčně. No a s penězi navíc pro ně počítá státní pokladna i letos. Vláda dopoledne schválila mimořádný bonus šest set korun. Senioři ho dostanou v prosinci. A v Událostech teď vítám ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Paní ministryně, vláda o onom šestisetkorunovém bonusu mluví jako o přilepšení pro důchodce. Opozice to označuje za populistický krok. Kdy tedy navrhnete nějakou systémovou změnu důchodového systému, aby byl udržitelný i do budoucna?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Dobrý večer. Já bych především chtěla říci, že těch šest set korun je výsledkem jakéhosi koaličního kompromisu, kdy já jsem původně navrhovala v příštím roce navýšení, které šlo nad rámec té formulace tak, jak je v zákoně. A opozici bych především vzkázala, že my tím navyšováním pořád ještě a ještě stále nedostatečně i těmito šesti set korunami kompenzujeme důchodcům to velice dlouhé předchozí nezvyšování za jejich vlád.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pojďme k té lednové valorizaci. Vy jste původně navrhovala, aby se penze zvedly zhruba o dvě stě korun, ale nakonec jste to neprosadila. A to zvýšení bude zhruba poloviční. Proč se to nepovedlo?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Znova opakuji, to zvýšení, které bude, je zvýšení tak, jak to odpovídá tomu, co máme v zákoně. A protože ty indexy se vyvíjejí tak, že se zvyšují poměrně málo, tak jsem navrhovala, aby tomu bylo tak jako v loňském roce, respektive letošním a navýšilo se více. Nicméně je pravda, že státní rozpočet musí myslet na nejrůznější skupiny obyvatel a došli jsme tedy k tomu kompromisu, že se dá těch šest set korun, což má velkou výhodu, protože je ta částka pro úplně všechny důchodce stejná, protože jinak se pohybujeme v tom poměrném systému, a to kouzlo spočívá také v tom, že to půjde ještě z financí z letoška, půjde to z kapitoly ministerstva práce, takže my tím vlastně v uvozovkách ušetříme tři celé čtyři miliardy pro ten rok příští a budeme se bavit o tom zase, říkám, jak pomůžeme i jiným skupinám obyvatel.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Jak tedy víme, stát hodlá přidat i svým zaměstnancům, ale podle odborů je to málo. V září na demonstraci budou požadovat plošné zvýšení pět procent pro celý veřejný sektor. Proč současný návrh státní zaměstnance separuje a například k učitelům není tak štědrý jako k ústavním činitelům, kterým chce přidat přes šest a půl procenta?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Tak především co se týče těch ústavních činitelů, tak nezapomínejte, že to je na základě rozhodnutí soudu, který řekl našemu ministerstvu, že špatně vypočítává tu platovou základnu, s čímž já dodnes nesouhlasím, ale o tom rozhodnutí, to byste se musela zeptat příslušného soudce. Co se týče učitelů, tak ti dostali přidáno pro letošní rok vlastně už na konci roku loňského. A ti státní zaměstnanci, podívejte se, my, když chceme kdokoliv z nás něco po státu, nějakou službu, tak chceme, aby tam seděl člověk, který je kompetentní, který je na svém místě, který bude příjemný a empatický, a v tom případě my musíme tuto službu taky být schopni zaplatit, takže samozřejmě já bych ráda, aby ti lidé pod státní službou, která přináší řadu omezení, dostali zaplaceno, ale o kolik, tak to bude ještě výsledkem jednání.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Děkuju vám.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Není zač, na shledanou.

redaktor:
Deficit důchodového systému je přes čtyřicet miliard. Má vláda plán, co s tím, tedy kromě toho, že pošle každému penzistovi na Vánoce šest stovek? Zeptáme se ministryně Marksové. Události, komentáře.

Zdroj: ČT1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.6.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:15.