Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červen:

Nárůst ghett v kraji: ze 17 na 42 (Domažlický deník)

Počet lidí obývajících riziková místa stoupl z původních přibližně dvou tisíc o tisícovku. Šetření rovněž prokázalo, že v ghettech přibylo seniorů. Vyplývá to z analýzy, kterou pro Ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovala společnost GAC.

"Zatímco v minulosti se nejvíce lokalit vyskytovalo ve městech, sociálně vyloučení se teď stále častěji stěhují do odlehlejších obcí s málo rozvinutou infrastrukturou," potvrdil další trend vedoucí krajského odboru sociálních věcí Filip Zapletal.

Typickým příkladem v Plzeňském kraji jsou Poběžovice.

"Naopak mezi nejkritičtější místa přímo v západočeské metropoli patří dlouhodobě tzv. Plac, tedy oblast v Plachého ulici, problematická je rovněž oblast kolem autobusového nádraží a také část Petrohradu," vyjmenoval Zapletal.

Kromě Plzně se sociálně vyloučené lokality vyskytují rovněž v Klatovech, Nýřanech, Rokycanech a ve Stříbře. Ohromným problémem populace žijící v sociálně vyloučených lokalitách je nízká úroveň vzdělání a naopak vysoká míra nezaměstnanosti.

Neziskové organizace se sice snaží klientům pomoct při hledání práce, výsledky jsou ale povzbudivé. Analýza totiž uvádí, že 80 až 85 procent lidí z ghett je bez práce. Vzdělání není o nic lepší. V bohem zapomenutých místech živoří většina dospělých pouze se základním vzděláním. V rámci celé ČR má přitom pouze základní vzdělání přibližně 7,5 až 10 procent obyvatel.

Zlepšení kvality bydlení na některých problematických místech ve městě chce prosadit plzeňská radnice. Prvním z nich je už zmiňovaný Plac, nechvalně proslulý blok domů v Plachého ulici. Hodlá tu byty opravit a nabídnout je pak těm, kteří jsou schopni platit městu nájem.

"Chceme jim nabídnout slušné ubytování, současně jim i pomáhat," říká radní pro bezpečnost David Šlouf (ODS).

Může jít o současné nájemníky nebo lidi, kteří prošli azylovými domy či službami podobného typu, matky s dětmi, jež jsou na ubytovnách či ty, kteří přišli ne vlastním zaviněním o bydlení.

"Chceme jim ukázat, že když se budou slušně chovat a plnit své povinnosti, mohou i slušně bydlet," uvedl Šlouf.

Ti, kteří nebudou smlouvy dodržovat, hodlá město vystěhovat. Problematické území se pak má stát bezpečnějším.

Město nyní získalo v rámci projektů prevence kriminality dotaci z ministerstva vnitra ve výši téměř 400 tisíc korun, přibližně stejnou částku investuje samo. Ve dvou domech v Plachého ulici 44 a 46 za to instaluje nové bezpečnostní dveře a pořídí nové schránky, propojí zvonky a také upraví osvětlení a zabezpečení vchodů.

"Jde o projekty, které tu zvýší bezpečnost a veřejný pořádek," uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Další peníze město pošle na sídliště Vinice, kde je rovněž rozšířena pouliční kriminalita. Z Ministerstva vnitra dostala Plzeň přibližně 270 tisíc korun a chce za ně na Vinicích rozšířit kamerový systém, protože dosud tu jsou jen dva kamerové body. Spoluúčast města je v tomto případě 31 tisíc korun.

Zdroj: Domažlický deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.6.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 17:00.