Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Červen:

Brno nabídne své byty rodinám bezdomovců (Blanenský deník)

Zhruba tisícovka lidí přespává každou noc v brněnských ulicích, dalších patnáct set přežívá na ubytovnách a v azylových domech. Vedení města se snaží s tímto problémem bojovat a zvažuje projekt Housing first. Spočívá v tom, že město dá lidem bez střechy nad hlavou byty. Koncept Housing first neboli česky Bydlení především vychází z předpokladu, že člověk s vyřešeným bydlením je schopný si poradit s dalšími problémy.

"Je to efektivní způsob, jak s bezdomovectvím bojovat. Navíc vyjde levněji než sociální dávky nebo peníze, které vynaložíme na prevenci kriminality," porovnal náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

V České republice zatím žádné město podobný způsob pomoci lidem bez domova nezkusilo.

"Jednáme s ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, že v Brně spustíme pilotní projekt," nastínil předseda sociální a zdravotní komise rady města Martin Freund.

Projekt se už osvědčil v zahraničí.

"V texaském Houstonu ve Spojených státech amerických se díky Housing first podařilo za dva roky snížit počet bezdomovců téměř o čtyřicet procent," upozornil Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení, která se problémy lidí bez domova dlouhodobě zabývá.

Od té doby Housing first s úspěchem vyzkoušeli i v Londýně, Amsterodamu a dalších evropských městech. Každé z nich přitom Housing first využívá jinak.

Jaká bude jeho konkrétní podoba v Brně, zatím není jasné. Byty chce město přidělovat podle potřeby. Cílit chce především na rodiny, které se na ulici dostaly kvůli nedostatku peněz.

"Bydlení poskytneme nejpotřebnějším. Například zadluženým lidem, kteří nemají možnost získat byt jinde," vysvětlil Freund. Housing first jim má pomoct začlenit se do společnosti.

O tom, kdy s projektem město začne, příliš mluvit nechtěl.

"Možná ho spustíme ještě letos nebo příští rok," sdělil pouze.

Opoziční zastupitel Oliver Pospíšil se k nápadu staví opatrně.

"Neřeší problémy všech. Chudí, kteří si nedokážou pomoct, tvoří pouze asi čtvrtinu všech bezdomovců. Navíc to budou rizikoví sousedé, vedle kterých lidé nemusejí chtít bydlet," domnívá se zastupitel Pospíšil.

Podobné obavy má i starostka Brna­severu Barbora Maťáková. Právě v její městské části a v Brně­středu je bezdomovců nejvíc.

"Pro mě je to riskantní projekt. Musíme si stanovit jasná pravidla. Je potřeba hlavně určit, kdo bude za bezdomovce platit nájem," upozornila starostka.

Někteří bezdomovci podobnou příležitost vítají.

"Je těžké najít si práci, když si nemám ani kde vyčistit zuby a umýt se. Kdybych měla kde bydlet, bylo by to snazší," myslí si třeba Marie, která přespává na ulici už několik let.
housing first
  • jde o projekt pomoci bezdomovcům
  • lidé, kteří žijí na ulici, dostanou od města byt
  • autoři projektu předpokládají, že většina z nich si bydlení udrží a zlepší svoji životní situaci
  • Brno plánuje spustit pilotní projekt, Housing first vyzkouší jako první v České republice

Zdroj: Blanenský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.6.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 18:32.