Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Květen:

Pro 8 sourozenců se našlo lepší místo, chce je i matka (MF Dnes)

"Nové zařízení se díky iniciativě Krajského úřadu Ústeckého kraje a ministerstva práce a sociálních věcí podařilo nalézt okamžitě," sdělil MF DNES vedoucí tiskového oddělení ministerstva Petr Sulek. Magistrát už měl navíc včera podat nový návrh, aby soud děti do zmíněného zařízení nechal ze Žlutic přesunout.

Sourozenci byli do minulého týdne v ústeckém Klokánku, který zajišťuje přechodnou rodinnou péči a odkud si je matka brala na víkendy domů. Protože tam ale strávily rok, což je podle zákona nejdelší možná doba, magistrát je navrhl přestěhovat.

To ale byla podle ministerstva chyba, ústečtí úředníci podle něj nevyužili možné výjimky. Resort se tak do celé věci spolu s krajským úřadem vložil.

"Děti mohly zůstat v Klokánku do doby, než se najde jiné vhodné zařízení. A to tenhle ústav není," vysvětlil mluvčí resortu Petr Habáň.

Kam by se teď mohly děti přestěhovat, není zatím jasné, úřady kvůli jejich ochraně jméno nového zařízení tají. Podle informací MF DNES je ale v blízkosti Žlutic.

"O přemístění rozhodne soud nejpozději do 7 dnů od podání návrhu magistrátem," řekl pouze Petr Sulek z ministerstva.

O své děti se přihlásila také Lenka K. Proti jejich přemístění do Žlutic podala odvolání, současně požádá o jejich svěření zpět do vlastní péče.

"Chci, aby se vrátily zpět do Klokánku a pak aby je dal Klokánek mně do péče," sdělila MF DNES Lenka K.

Vyhotovit odvolání pomohla matce ústecká pobočka Klokánku, která za ní stojí.

"Je to opravný prostředek, o kterém bude rozhodovat krajský soud," poznamenala vedoucí ústecké pobočky Klokánku Daniela Brníková. "Maminka má zajištěné bydlení a má i dávku v hmotné nouzi. Myslí si, že by zvládla o děti pečovat, a ty se k ní těší," dodala.

Sourozenci jsou ve žlutickém ústavu od minulé středy. S ostatními dětmi prakticky nepřijdou do styku, žijí pohromadě v jednom bytě. Ředitelka ústavu ujišťuje, že se jim dostává odpovídající péče.

"Nakoupili jsme hračky, hry a pro nejmenší děvčátko kočárek. Děti neměly žádné větší pocity stesku, neplakaly. Starají se o ně zkušené vychovatelky. Ve výchově je zastoupen i mužský prvek," uvedla ředitelka Michaela Castková s tím, že si sourozenci hrají a jsou veselí. Lenka K. však situaci svých dětí popisuje poněkud jinak. "Kluk mi psal přes Facebook, že jsou zavření v ústavu, nemůžou ani ven a děti jsou hotové," uvedla s tím, že si situaci jede ověřit přímo na místo. Své děti měla navštívit včera odpoledne.

Ministerstvo každopádně dál tvrdí, že sourozenci v takovém ústavu nemají co dělat.

"Návrh magistrátu na umístění dětí do tohoto zařízení se jeví jako hrubé pochybení i vzhledem k tomu, že výchovný ústav slouží k výkonu ústavní či ochranné výchovy dětí se závažnými poruchami chování," uvedl vedoucího tiskového oddělení resortu Petr Sulek.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 03:51.