Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Květen:

Exekucí důchodců v regionu přibývá

"Největší meziroční nárůst exekucí na důchody jsme zaznamenali na Sokolovsku," uvedla vedoucí oddělení důchodového pojištění na karlovarské pobočce ČSSZ Iveta Franková.

Ze statistik vyplývá, že jen na Sokolovsku meziročně přibylo téměř tisíc exekucí na důchody. Nárůst byl zaznamenán rovněž na Chebsku, zatímco na Karlovarsku počet exekucí na důchody meziročně poklesl zhruba o čtyři stovky.

V kraji přitom ČSSZ evidovala v loňském roce přes 66 tisíc příjemců starobních důchodů. To ovšem neznamená, že každý třetí důchodce v regionu je v exekuci.

"Na některé je vyhlášeno třeba i několik desítek exekucí," vysvětlila Franková, podle které na Ústecku v sousedním kraji správa eviduje "rekordmana" s více než padesáti exekucemi.

Navíc exekuce mohou být vyhlášeny i na invalidní důchodce.

"Mnozí se diví, že exekuce může být nařízena i z invalidního důchodu. Množí se rovněž exekuce z nemocenských dávek, ty stouply razantně," poznamenala Franková, podle které důchodci nemohou propadnout zcela na sociální dno.

"Ani exekuce ale nemůže připravit důchodce o důchod zcela. Samostatně žijícímu důchodci musí zbýt v letošním roce 6118 korun," uvedla Franková.

Loni byla nezabavitelná částka mírně vyšší, 6189 korun.

Důvodů, proč se důchodci stále častěji dostávají do exekucí, je několik.

"Hlavním důvodem jsou nebankovní půjčky," uvedla vedoucí oddělení důchodového pojištění.

"Je to také kvůli agresivní reklamě v televizi, které senioři těžko odolávají," dodala.

"Nezanedbatelným důvodem jsou i různá ručení za půjčky svých dětí nebo vnoučat, které si je berou na dovolené. Někdy jsou ty důvody banální, když třeba nezaplatí poplatek za psa, za jízdu v městské hromadné dopravě načerno nebo třeba za nezaplacení svozu popelnic," uzavřela.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:27.