Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Květen:

Ministerstvo chystá nový systém péče o blízké (denik.cz)

"Jedna věc, kterou ministerstvo plánuje, je podle rakouského vzoru zavedení takové v uvozovkách ošetřovatelské dovolené, jako máme rodičovskou dovolenou, kde pečujeme o děti," řekla Marksová.

Podle ní například lidé, kteří pečují o své rodiče, už jsou také relativně starší a jejich návrat na pracovní trh bývá téměř nemožný.

"Druhá oblast, která se nám ukazuje z praxe, je, aby se počítalo jako ošetřování člena rodiny i to, když ten člen rodiny nežije ve společné domácnosti, a aby se to pak třeba lidem počítalo do důchodu," dodala Marksová.

Podle ředitele odboru sociálních služeb ministerstva Davida Pospíšila například v Rakousku systém péče o blízké funguje tak, že ošetřovatelská dovolená trvá většinou od jednoho do tří let jako obdoba rodičovské dovolené.

"Ale je tam zase umožněno to, že si jednou může ošetřovatelskou dovolenou vybrat třeba dcera a podruhé syn a můžou tu péči sdílet," řekl ČTK.

Dodal, že ministerstvo zatím nemá zpracovaný konkrétní návrh.

"Samozřejmě to bude mít dopady do rozpočtu, takže bude třeba detailně spočítat a domluvit i v rámci tripartity, protože do toho budou muset být zapojení i zaměstnavatelé," doplnil Pospíšil.

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:29.