Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Květen:

Tominové se nelíbí, že na pietním místě v Letech stojí vepřín (českénovinky.cz)

"Všichni tady dobře cítíme, že se zde nachází vepřín. A já bych byla velmi ráda, kdybych se ve vládní funkci dožila toho, aby tomu tak nebylo," řekla Marksová.

Není však jasné, jaké řešení by mělo následovat. Premiéři v posledních letech řekli, že vláda na likvidaci vepřína nemá peníze. V tomto duchu se například vyjádřili bývalí premiéři Petr Nečas, Jiří Rusnok a naposledy i loni současný vedoucí kabinetu Bohuslav Sobotka.

Cikánský tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

"Jediné, co mě hrozně štve, je právě ten prasečinec," uvedl arnošt Vintr, který jako dítě v Letech strávil dva roky.

Je posledním žijícím pamětníkem tábora. Z Let se svou matkou putoval před koncem války do Osvětimi.

"Když zavřu oči, vidím ty Němce. Vybavuje se mi třeba Mengele, vždycky měl na rukách rukavice," řekl Vintr k nacistickému lékaři, jenž dělal v polském koncentračním táboře pokusy na lidech.

Tominová uvedla, že místo jako Lety si musí lidé neustále připomínat.

"Aby se seznamovali s tím, co se tady odehrávalo. Protože holokaust je téma, které musí některým lidem připadat jako nepochopitelné, protože si jej neumí představit," uvedla.

autor: ČTK
Zdroj: českénovinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:19.