Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Květen:

Obědy pro chudé české děti: Zaplatí se z peněz EU 20 milionů jídel? (blesk.cz)

"Celková alokace programu do roku 2020 činí 750 milionů korun. Záleží na zájmu krajů, školních zařízení a rodičů. My ale počítáme s tím, že by se využilo až 80 %," řekl Blesku Petr Habáň, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Nyní se ceny obědů v jídelnách pohybují od 25 do 31 korun. Záleží na věku dítěte a na konkrétní jídelně. A Česko má nyní šanci získat vysokou částku právě na obědy.

Z 600 milionů by se tak dalo zaplatit 20 milionů třicetikorunových obědů.

Stejným problémem se už dva a půl roku zabývá i charitativní projekt obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN – Obědy pro děti. Minulý rok v prosinci už bylo do tohoto programu zahrnuto 945 dětí ze 187 základních škol, což je o 575 dětí více než za předešlý školní rok.

"Velmi rychle přibývá rodičů, kteří nemohou svým dětem platit školní obědy. Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby," upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Na to, že chudé děti nemají na obědy ve školách, například již před dvěma lety upozornila radnice Prahy 7. Tehdy se rozhodla vypsat sbírku, z jejíhož výtěžku by se vybraným dětem obědy platily. Pražští sociální demokraté se snaží na všech školách v metropoli spustit projekt tzv. obědového konta, z něhož by školy platily obědy dětem ze sociálně slabých rodin.

Zdroj: blesk.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.3. 2019 000 13:50.