Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Květen:

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 6,7 procenta (denik.cz)

Loni v dubnu byla míra nezaměstnanosti 7,9 procenta a volných pracovních míst bylo o 39.446 méně. Nezaměstnanost by měla podle analytiků díky vývoji ekonomiky klesnout ke konci roku až k šesti procentům.

"Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezónní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu," uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR.

Nezaměstnanost by měla podle úřadu nadále klesat, protože zaměstnavatelé budou v nadcházející měsících nabírat další pracovníky. Negativní důsledky poslední recese podle analytika ČSOB Petra Dufka z trhu práce zmizely. Zlepšování trhu práce se ovšem zatím podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nepromítá v odpovídající míře do růstu reálných mezd v soukromém sektoru.

"Ale v tomto ohledu lze čekat brzký obrat," uvedl.
"Vzhledem ke zrychlení růstu ekonomiky a vysokému počtu volných pracovních míst by nezaměstnanost měla v následujících měsících dále klesat. Na podzim by se mohla dokonce snížit pod šest procent," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Velká poptávka je po technických profesích

V dubnu byl největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, kamnáře, montážní dělníky či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, například po obráběčích kovů, zámečnících a soustružnících. Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to deset procent. Naopak nejnižší míra nezaměstnanosti je v Praze, a to 4,8 procenta. Těsně za ní je Plzeňský kraj se 4,9 procenta.

Nejnižší míra nezaměstnanosti v rámci okresů zůstala v Praze-východ, kde činila 3,1 procenta. Druhé je Rychnovsko (3,6 procenta) a třetí Benešovsko (3,8 procenta). Nejvyšší podíl nezaměstnaných je na Mostecku (12,3 procenta), na Bruntálsku (11,9 procenta) a na Ústecku (11,8 procenta). Na jedno volné pracovní místo připadá 5,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (25,5), Ústí nad Labem (24,1), Chomutov (21,4), Karviná (19,9), Jeseník (16,9), Sokolov (15,8) a Most (15,3).

Česko je podle Dufka nadále zemí s jednou z nejnižších nezaměstnaností v rámci EU.

"Problémem však zůstává, že přes 40 procent nezaměstnaných se jen obtížně vrací do práce a zůstává nezaměstnanými déle než jeden rok," upozornil.

Nižší nezaměstnaností se mohou podle Marka pochlubit jen Německo, Rakousko a Lucembursko.

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:06.