Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Duben:

Počet profesionálních pěstounů se loni ztrojnásobil, je jich 421 (českénoviny.cz)

"Podporujeme to, aby děti vyrůstaly ve své původní rodině. V případech, kdy to není možné, hledá se péče v širší rodině mezi příbuznými. Když se nepodaří ani to, pak se přistoupí k umístění do náhradní rodiny," uvedla Marksová.

Pěstounská péče na přechodnou dobu se v ČR zavedla od roku 2006. Využívala se málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí. Upřednostnila péči v rodině před ústavem. Upravily se i odměny pěstounů. Podle kritiků, mezi něž patří i někteří poslanci, není profesionální pěstounská péče vždy kvalitní a část lidí ji chce poskytovat jen pro peníze.

"Ministerstvo práce v žádném případě nehodlá pěstounskou péči na přechodnou dobu rušit, naopak ji chceme posílit," uvedla ministryně.

Do budoucna by tak pěstounů mělo ještě přibýt. Jaký by měl být přesný počet, resort nestanovil. Kampaň podle Marksové míří na experty, zákonodárce i všechny ostatní.

"Chceme, aby veřejnost viděla, že pěstounská péče není druh adopce, ale služba pro dítě. Rozdíl je v tom, že se neodehrává v kamenném ústavu, kde je dětí víc, ale v klasické rodině," popsala ministryně.

Kampaň za 13,75 milionu korun, kterou hradí EU a stát, skončí v říjnu. Její součástí je řada seminářů, stránky www.pravonadetstvi.cz, e-learning i konference. Doplňují ji plakáty a také video. Vystupuje v nich chlapec s prázdným fotoalbem, kde chybějí snímky se vzpomínkami na dětství - na první cestu do školy s mámou, na táborák u babičky či na rybaření s dědou.

Autor: ČTK
Zdroj: českénoviny.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:44.