Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Duben:

Péči o děti řeší hned čtyři ministerstva. Chce to změnu, říká Marksová (zprávy.iDNES.cz)

Nejednotnost vytýká Česku i Evropská unie i další. Marksová však uvedla na dotaz ČTK, že ke sjednocení v dohledné době dojde jen těžko. I přesto, že spolu ministerstva o této otázce jednají.

Ministryně si však slibuje zlepšení i od zahájené kampaně, kterou ve čtvrtek představila novinářům. Chce, aby vyvolala všeobecnou diskusi ohledně ohrožených dětí a změnách současného systému péče. Zmínila například větší využívání dočasné pěstounské péče.

Kampaň má pomoci překonat zažité představy, například že pěstounství je jen jiná forma adopce a sociálka funguje proto, aby odebírala děti.

"Prioritou číslo jedna je, aby dítě zůstalo ve své původní rodině," uvedla Marksová.

Ministerstvo chce rodinám pomáhat v tíživých situacích. Ministryně zmínila například potřebu sociálního bydlení.

Pokud dítě nezůstane v rodině, tak ministerstvo preferuje, aby se o něj starali příbuzní a pokud to nejde, tak pěstouni. Právě dočasnou pěstounskou péči si Marksová pochvalovala.

"Zkušenosti jsou dobré. Ministerstvo práce ji v žádném případě nechce rušit, naopak ji chceme posílit," uvedla.

Pěstounka a jejich školitelka Šárka Šimšová připomněla, že se nejedná o adopci a cílem není dát dětem novou rodinu.

"Pěstounská výchova nenahrazuje, ale učí vztahy. Ukazuje dětem, jak vypadá funkční rodina, kterou ony neměli zatím šanci poznat," vysvětlila.

Motem kampaně je, že každý má právo na vzpomínky na dětství. To symbolizuje album v rukách dítěte, ve kterém chybí fotografie. Kampaň končí v říjnu a ministerstvo počítá s konferencemi, výstavami i školními akcemi. Náklady jsou 13,7 milionu korun, které hradí Evropská unie.

Zdroj: zpravy.idnes.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.4. 2019 000 18:36.