Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Duben:

Bohumín budou od května uklízet přes dvě stovky nezaměstnaných (parlamentnilisty.cz)

Nejvíce uklízečů v reflexních vestách v rámci ČR mají v Bohumíně od loňského roku. Do té doby zaměstnávali přes stovku nezaměstnaných. Pak se ale město ve spolupráci s úřadem práce cíleně zaměřilo na lidi z ubytoven a počet uklízečů ještě zdvojnásobilo.

"Peníze od státu by lidé z ubytoven stejně dostali, ale ve formě dávek, takže z výchovného hlediska je lepší, když musí ráno vstát do práce a zasloužit si je jako většina z nás. Město jejich činnost nestojí téměř nic," říká starosta Bohumína Petr Vícha.

Mzdu a pojištění totiž veřejně prospěšným platí stát, a to prostřednictvím úřadu práce. Ten může na jedno pracovní místo VPP přispět až 13 tisíc korun včetně pojištění. VPP v Bohumíně obvykle pobírá minimální mzdu, a to 9,2 tisíce korun.

"Město platí pouze pracovní pomůcky a oblečení, dozorce a také likvidaci odpadu, který při úklidu města seberou," doplnil starosta.

Dodal, že vloni město vynaložilo na jejich činnost 3 miliony korun, letos počítá se stejnou částkou.

Roční náklady na úklid Bohumína stojí radnici další 4 miliony korun. Veřejně prospěšní s ním technickým službám značně pomáhají. Bohumín mají rozdělený do rajónů. Například lokalita u vlakového nádraží se uklízí už od pěti ráno. Čety v reflexních vestách se pohybují od centra až po městské části. Uklízejí kolem kontejnerů i kanálové vpusti. Kromě toho sekají trávu, denně likvidují černé skládky, sbírají bioodpad nebo čistí koryta potoků. Vloni například zbavili sedimentů skřečoňský potok nebo Mlýnku v městské části Šunychl. Podílejí se také na vyklízení městských půd, sklepů i bytů. Pomáhají i s úklidem školních dvorů.

"Seznamy lokalit k úklidu a vyčištění denně aktualizujeme. Letos se VPP ve větší míře zaměří na ruční blokové čištění ulic a příkopů. Pořídili jsme jim proto nově dvoukoláky s logem BM servisu a jsou ve větší míře než dříve vybaveni nářadím jako je lopata a smeták. S tím zvládnou lépe a rychleji splnit zadané úkoly. Zároveň je na vozících uveden čas jejich pracovní přestávky od 10 do 10:30 hodin, aby jejich práci mohla kromě deseti předáků kontrolovat i veřejnost," uvedl ředitel BM servisu Marek Pieklo.

Uklízeči na sobě mají kvůli lepší evidenci a kontrole reflexní vesty s čísly. Kdokoli tak může zavolat jejich předákům a upozornit je na dobře či špatně odvedenou práci. Telefonní čísla kontrolorů jsou - 731 130 605, 608 856 212, 604 224 762. Stačí jen nahlásit místo, kde se dotyčný pracovník pohybuje, a číslo jeho vesty. V případě problémů s prací, docházkou či alkoholem, hrozí pracovníkovi kárné řízení, v rámci něhož může přijít o plat anebo být dokonce propuštěn.

V následujících týdnech budou veřejně prospěšní vysekávat a odstraňovat nálety v části Rafinérského lesíku, který město nově získalo od společnosti Benzina. Pustí se i do čištění odvodňovacích příkopů u Flakůvky v ulici Na Hrázi nebo v Ovocné ulici u Bajcůvky, v hledáčku mají i strouhu v Mládežnické ulici ve Skřečoni a budou pokračovat i v čištění Skřečoňského potoka. Z ručního blokového čištění na ně čekají ulice jak v centru, tak v městských částech. Čistit budou třeba i schodiště a skleněné výplně zábradlí v centru města před drogerií Na Schodech.

"Pracovní smlouvy s nezaměstnanými uzavíráme vždy na půl roku. Počítáme s tím, že v tomto počtu se budou starat o čistotu města přibližně do konce října. Na zimní období pak stavy zredukujeme na přibližně stovku lidí," uvedl ředitel BM servisu Marek Pieklo.

Ve 22tisícovém Bohumíně je momentálně bez práce necelých 1 600 lidí.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.5.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:34.