Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Duben:

Města si řeknou, koho chtějí mít na sociálních ubytovnách (Týdeník Klatovska)

"Rozhodně to vítáme," konstatoval starosta Janovic nad Úhlavou Michal Linhart.

Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli ze dvou tamních ubytoven řeší v Janovicích dlouhodobě. Město kvůli tomu začalo spolupracovat s bezpečnostní agenturou, v roce 2012 tam dokonce vznikla petice, kterou podepsalo více než dva tisíce lidí. Konkrétněji další postup města janovický starosta komentovat nechtěl. "Pokud přijde žádost, budeme postupovat podle zákona," konstatoval Linhart.

Ke schvalování doplatku na bydlení obcemi se nechtěl blíže vyjadřovat ani vedoucí jedné z janovických ubytoven Adam Popelka.

"Ještě to není stoprocentní, není ani známa metodika, takže zatím k tomu nemám co říci," uvedl.

Na ubytovny zatím města "nemohla"

Jako nástroj pro samosprávy, které bývají za problém ubytoven často kritizovány, vítá schvalování doplatku na bydlení i starosta Sušice Petr Mottl.

"Samosprávy tento problém přitom nezpůsobily a dosud ani neměly žádné nástroje, jak ubytovny regulovat. Takže je to určitě dobře," řekl Deníku Mottl.

"Není to samozřejmě o tom, že by se sociálně slabým, nebo lidem, kteří jsou ve složité životní situaci, nemělo pomáhat. Na druhou stranu je nynější systém výplaty sociálních dávek dlouhodobě zneužíván a toto je možná cesta k tomu, aby podpora byla cílená. Nebude to všelék, ale pomůže to," doplnil Mottl.

Problémy s nepřizpůsobivými budí dlouhodobě emoce i v Klatovech.

"Z našeho pohledu je každá regulace, která dá městu nějakou šanci zasahovat do záležitostí ubytoven, pozitivní a myslím, že to bude i obecný názor vedení měst. Samosprávy dosud neměly absolutně žádný vliv. A právě samosprávy trvale upozorňovaly na problém a dávaly i řadu podnětů, jakým způsobem jej řešit. Nepřinese to samozřejmě "spásu", ale každá drobnost je pozitivní," kvitoval novinku klatovský starosta Rudolf Salvetr.

Vliv obcí na přiznání dávky na bydlení kritizovala už před přijetím novely ombudsmanka Anna Šabatová. Podle ní to může znamenat nárůst počtu bezdomovců z řad lidí, kterým obec doplatek neschválí a oni tak přijdou o bydlení.

"Může se samozřejmě stát, že dotyčný skončí na ulici, ale spíše myslím, že by se tito lidé mohli vrátit tam, odkud přišli. Pokud vím, většina sociálně ubytovaných není ze Sušice," okomentoval to Mottl.

Podle Salvetra by se každá obec měla postarat právě o ty "své" sociálně slabé občany.

"Každé město by mělo mít vytvořenu určitou záchrannou síť. Člověk se samozřejmě může dostat do sociálních problémů, ale velkým problémem je, že je umožněno vyplácet ubytovací dávku prakticky kdekoliv, kam se tito lidé přesunou. Další věc je zcela chybějící kontrola ze strany státu, za co vůbec jsou tyto dávky vypláceny a v jakých podmínkách ti lidé žijí," upřesnil klatovský starosta.

Zdroj: Týdeník Klatovska

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.4.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:28.