Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Duben:

Michaela Marksová: Rozhovor - Průměrná mzda, Události (ČT 1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Od roku 2000 se průměrná mzda zvýšila skoro na dvojnásobek. Konkrétní čísla ze zhruba třinácti tisíc korun téměř na šestadvacet. Nejrychleji přitom rostla na začátku tísiciletí, kdy se dařilo i ekonomice. Statistici dnes taky zveřejnili údaje o tom, co si mohli lidé z průměrného platu dovolit před třiceti lety a co dnes. Základních potravin, třeba másla nebo vajec, si můžou koupit víc. Větším luxusem než před lety je dnes naopak sledování filmů v kinech. A podstatně dráž vyjde například posílání dopisů. V Událostech vítám ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Dobrý večer, paní ministryně. Ekonomika roste, firmám se daří, a tak už se třeba zaměstnanci Škodovky bijí za lepší mzdy. Očekáváte, že takových protestů bude přibývat?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Dobrý večer. Já samozřejmě velmi vítám růst ekonomiky. Musím také konstatovat, že třeba úřady práce letos v březnu byly schopné nabízet až dvojnásobek pracovních míst oproti loňskému roku, a co se týče těch protestů, tak i státní zaměstnanci dostali na konci loňského roku přidáno o tři a půl a někteří i o pět procent. Takže samozřejmě lze očekávat, že i ti zaměstnanci a zaměstnankyně v soukromém sektoru budou bojovat za navýšení, ale to, kolik jich bude, jak to budou dělat, to je skutečně předmětem kolektivního vyjednávání v každé jednotlivé společnosti.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Vy byste byla ráda, aby se opět zvýšila minimální mzda, od příštího roku až o sedm set korun. Připomínám, že už se letos zvyšovala. Firmy nesouhlasí. Nebudou pak raději zaměstnávat lidi načerno? Nekomplikujete jim vlastně situaci a státu taky?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Tak především musím říci, že jsme se dohodli na tripartitě s odbory i zaměstnavateli, že vyhodnotíme po půl roce si všichni navzájem, co udělalo to navýšení teď od ledna. A na základě toho se pak budeme rozhodovat. Nicméně teď se samozřejmě ukazuje i z těch čísel, které zazněly v této reportáži, že poslední navýšení minimální mzdy skutečně nikomu neublížilo a já opět opakuji, chci, aby se v naší zemi vyplatilo lidem pracovat a ne zůstávat doma a brát sociální dávky. A k tomu máme ještě daleko.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Vy taky prosazujete, aby úřady práce rozšířily řady svých zaměstnanců o šest set lidí. Jak to pocítíme v číslech mapujících nezaměstnanost? O kolik klesne? Jaké jsou vaše odhady?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Toto navýšení jsme nežádali kvůli zaměstnanosti, tam proběhlo navýšení ještě za minulé vlády o sedm set lidí a těchto sedm set, ti byli určeni skutečně na zprostředkování služeb zaměstnanosti. Těch lidí, těch šest set, o který, o které jsme žádali v srpnu a teď, dnes bylo schváleno dalších tři sta, tak to jsou lidé, kteří pracují na těch takzvaných nepojistných sociálních dávkách. To znamená lidé, kteří když vyplácejí sociální dávky, tak by měli mít také kapacitu na to skutečně řádně kontrolovat na to, kam ty dávky jdou, jaká je situace těch lidí, kteří jí berou, zda se třeba po několika měsících nezměnila. Takže od toho si slibujeme úsporu na sociálních dávkách, ale nesouvisí to se zaměstnaností a nezaměstnaností.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Říká ministryně práce Michaela Marksová. Já vám děkuju, na shledanou.

redaktor:
Vláda chce zpátky vrátit veřejné práce pro nezaměstnané. Lidi mají motivovat, říká. Bude to ale k něčemu? A nebyl zrušený systém ministra Drábka lepší? Probereme v deset večer.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 17.4.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:23.