Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Duben:

Marksová: Kdyby měl někdo recept na nepřizpůsobivé bylo by to super (denik.cz)

Jednání se zúčastnili i šéf krajské policie Tomáš Landsfeld, krajský radní a litvínovský zastupitel Martin Klika, zástupci bytového družstva Krušnohor, šéf krajské pobočky úřadu práce Radim Gabriel a zástupce Agentury pro sociální začleňování.

Velkým tématem zhruba dvouhodinové schůzky bylo sídliště Janov, které patří mezi vyloučené lokality. Ministryně Michaela Marksová například informovala o možnosti zřízení domovníků, po kterých volá bytové družstvo Krušnohor, nebo o šanci na zvýšení počtu asistentů prevence kriminality prostřednictvím úřadu práce.

Veřejná služba

Podle Michaely Marksové neexistuje jednoduchý recept na řešení problematiky s nepřizpůsobivými lidmi. "Kdyby měl někdo recept na nepřizpůsobivé bylo by to super. Já bych ale neřekla, že Janov zničili jenom tito lidé. Zničila ho také politika, která se tu poslední léta praktikovala a je jedno z jaké strany. Obce začaly sestěhovávat lidi a také se zbavovat svého majetku. Je potřeba intenzivní sociální prací oddělit ty, kteří se snaží pracovat a ty se snažit aktivizovat, a od nich oddělit takové, s nimiž nehnete, tak tam je pak na řadě represe," nechala se slyšet Marksová s tím, že věří v piplavou sociální práci.

Vedení Litvínova ji opět upozornilo na potíže vztahující se k vybydleným panelákům.

"Vždy žádáme ministry, aby nás podpořili v myšlence vytvořit fond nebo dotační titul, který by to řešil. Hodně nás to trápí. Paní ministryně přislíbila pomoc," řekl místostarosta Milan Šťovíček.

Michaela Marksová také všechny přítomné informovala o tom, že je reálné, aby od září znovu začala fungovat veřejná služba, kterou před několika lety zakázal Ústavní soud. Její systém by měl zůstat stejný – kdo odmítne práci, dostane jen existenční minimum.

"Pozitivní pro nás také je, že ministerstvo začalo pracovat na revizi systému sociálních dávek," uvedla starostka Kamila Bláhová.

Řeč se stočila i k těžebním limitům, o nichž se má v létě rozhodnout. Současné vedení Litvínova, které je proti pokračování těžby, ministryni s tímto svým postojem seznámilo. Sama Michaela Marksová svůj názor na tuto záležitost nesdělila. Prý k jeho vytvoření ještě nemá dost podkladů.

"Zatím jsem viděla dílčí studie, které mi nedávají komplexní obraz. Chceme vidět neutrální komplexní analýzu, co by tu která varianta způsobila," uvedla Marksová.

Jedním z bodů jednání bylo i diskutování, jakým způsobem, by se do regionu dali přilákat investoři.

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 15.4.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 18:57.