Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Duben:

Starosta Větřní: Ministryni jsme ukázali byznys s chudobou v praxi (MF Dnes)

"Je to taková standardní vyloučená lokalita," řekla před odjezdem.

Málokde doplatili na útlum průmyslu tak jako ve Větřní na Českokrumlovsku. V dobách, kdy papírny u Vltavy jely naplno, živily 2 500 lidí, teď jich tam pracuje zhruba desetina. Bez práce zůstaly celé rodiny a nezaměstnanost v obci i okolí prudce vzrostla.

"Další velký sociální problém je, že po papírnách tu zbyly ubytovny. Ty šly do soukromých rukou a bohužel nám tu vznikl obrovský byznys s chudobou. A perličkou je, že jejich vlastníci jsou odjinud," uvedl starosta Větřní Antonín Krák s tím, že v obci jsou dvě oficiální a další dvě neoficiální ubytovny.

Každý, kdo projíždí dolní částí Větřní, neutěšený stav vidí. Přímo naproti papírnám je jedna z ubytoven, v níž žijí sociálně nepřizpůsobiví. Přes dvě rušné silnice, které vedou k Lipnu, stále korzují skupinky mladých, matky s kočárky i celé rodiny, běhají tam děti i psi. Samotná ubytovna, která bývala kulturním centrem papíren, nevypadá dobře zvenčí, uvnitř je to ještě horší. Rozbitá okna i další vybavení, dezolátní sítě, plíseň a špína. Při nedávné kontrole hygieniků, hasičů a stavebních odborníků dostal její majitel nůž na krk: buď do několika měsíců závady odstraní, nebo musí ubytovnu zavřít.

Nad jejím stavem kroutí hlavou i někteří samotní Romové.

"Tady bych bydlet nešel. Chtějí 12 tisíc za jednu nebo dvě místnosti, to je moc. A ještě jim to padá a záchody jsou na chodbách," řekl 46letý Petr Hartman, který žije v obci odmala.

Včera se přijela se situací ve Větřní seznámit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová.

"Účelem této návštěvy je, aby si ministryně přímo v praxi pojmenovala ty problémy, které máme se sociálně nepřizpůsobivými občany. Téma je jasné: chceme jednat na téma byznys s chudobou a také chceme mluvit o návrhu zákona o sociálním bydlení. Pro nás je velmi zarážející, že to má být pět procent z počtu obecních bytů, což pro Větřní s 820 obecními byty znamená 41 bytů. A to si nedovedu představit," popsal starosta.

Obecní byty jsou dalším dědictvím po papírnách, proto jich má Větřní, v němž žije okolo 4 200 obyvatel, tolik. Kolik z nich je Romů, lze jen těžko spočítat. Podle sčítání Agentury pro sociální začleňování by jich mělo být ve Větřní přihlášeno kolem 500.

"Máme problém už s tím, že udržovat takový bytový fond je pro nás finančně náročné a spousta nepřizpůsobivých neplatí nájmy. V současné době máme dluh v obci přes deset milionů, z toho 90 procent na nájemném," podotkl Krák.

Ministryně se snažila starostu uklidnit, že zatím jde jen o návrh koncepce o sociálním bydlení.

"A pět procent byl návrh proto, že to odpovídá té části populace, která má problémy s bydlením. A není jen pro sociálně vyloučené lokality, ale týká se třeba i matek samoživitelek, mladých rodin s dětmi či seniorů," objasnila Marksová.

Problém s ubytovnami a nehoráznými poplatky za bydlení v nich má podle ministryně pomoci vyřešit nový systém, který už začíná fungovat. Pomoci má posílení lidí na úřadech práce, kteří dávky vyplácejí a také kontrolují, i novela zákona zpřísňující podmínky pro ubytovny.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 13.4.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 17:00.