Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Duben:

Odstavit spekulanty se sociálním bydlením? To ještě potrvá (aktualne.cz)

I když stát změní současný systém dávek na bydlení, podle ministryně Michaely Marksové (ČSSD) potrvá dlouho, než se ho podaří odstranit. Nynější systém podle ministryně nahrává spekulantům, kteří do svých nemovitostí nastěhují sociálně slabé lidi a od státu na tuto formu služby dostávají peníze.

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová Tominová to v pátek řekla novinářům při návštěvě Větřní na Českokrumlovsku. V obci žije v sociálně vyloučených oblastech početná komunita.

"Strašně mě mrzí, že se potýkáme s takovými problémy, které se zde za několik let nahromadily," uvedla ministryně.

Sociálně vyloučenou lokalitu ve Větřní označila za standardní ve srovnání s jinými podobnými v Česku. Vyplacené dávky na bydlení v posledních letech rostou. V roce 2012 na ně stát vydal zhruba 7,4 miliardy korun, loni už téměř 12,1 miliardy. Ministerstvo práce nyní chystá návrh koncepce sociálního bydlení, z něhož pak bude vycházet nový zákon. Nová pravidla by měla začít platit od roku 2017. Podle návrhu má mít chystaný model sociálního bydlení pomoci dva pilíře. První představuje podporu lidem v tísni, aby si bydlení udrželi. Do něj spadá právě dávka na bydlení. Druhý pilíř zahrnuje krizové bydlení a pak sociální a dostupný byt, potřební by je měli dostat podle své situace. Marksová Tominová už dříve prohlásila, že zákon musí dát obcím povinnost, aby na svém území vyčlenily na sociální bydlení část bytů.

Ministryně uvedla, že na dnešním setkání s vedením Větřní mimo jiné hovořili o tom, jak by stát mohl obci usnadnit situaci v této otázce.

"Debatovali jsme o tom, jak přes úřady práce můžeme pomoci v takovýchto lokalitách. Že máme finanční prostředky na to, aby se tady například aktivovali dlouhodobě nezaměstnaní prostřednictvím veřejně prospěšných prací," uvedla ministryně.

Dodala, že má v podobných lokalitách dobré zkušenosti také s různými projekty pro děti. Podle ní je velký rozdíl, když do školy nastoupí žáci, kteří vyrůstali jen v rodinách a nedostali se do kontaktu s žádnou institucí, anebo pokud předtím navštěvovali nějaký typ mateřské školy.

Ve Větřní s 4200 obyvateli je podle starosty Antonína Kráka (ČSSD) zhruba 500 sociálně slabých lidí.

"Řada z nich žije v těch ubytovnách, kde kvete byznys s chudobou. Pro nás je to složité, protože ubytovny nepatří obci, ale vlastní je lidé, kteří zde ani nežijí," řekl Krák.

Uvedl, že obec eviduje dluh deset milionů korun. Z této částky podle něj 90 procent tvoří dluhy za nájemné v obecních bytech.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 13.4.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:12.